Türkiye'de vatandaşların otoyol ve köprülerde uygulanan fiyat tarifesinden sık sık şikayetçi olmaları üzerine yeni bir sisteme geçiş yapılmasına karar verildi. Araçlar bu yeni sistemde otoyol ve köprülerden geçerken farklı fiyatlandırmalara tabi olacaklar. Bu yeni fiyatlamayla araçlar otoyol ve köprülerden bazı günlerde ve bazı saaylerde daha ucuza yararlanma imkanı bulabilecekler.

FİYATLAR ANLIK DEĞİŞECEK

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan bilgilere göre yeni sistem 2021 yılı içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulacak. Dinamik fiyatlandırma denilen yeni sistemde anlık değişiklikler meydana gelebilecek.

YOĞUNLUK AZALINCA FİYATLAR DÜŞECEK

Yeni fiyatlama sistemine göre otoyol ve köprülerin kullanımı özel bir yazılım ile takip edilecek. Talep yoğunluğu veya azlığına göre fiyatlandırma belirlenecek. İşletmecinin zarar etmemesine dikkat edilecek olan sistemde yoğunluğun az olduğu anlarda ucuz geçişler sağlanabilecek.

Havayolu şirketlerinin de kullandığı sistemde talebin çok olduğu anlarda otoyol ve köprü geçişleri daha pahalı olacak. Talep olmadığı anlarda ise fiyatlarda indirime gidilecek. Bu şekilde standart bir fiyatlamadan da vazgeçilmiş olacak.

Öte yandan bu yeni sistemin otoyol ve köprülerdeki garanti geçiş ücreti konusunda devletin üzerine yüklenen maliyeti düşürmesi amaçlanıyor. Yağunluğun az olduğu anlarda geçişlerin ucuz fiyatla sağlanarak toplam gelirim arttırılması ve devletin ödeyeceği garanti ücretin bu yolla azaltılması planlanıyor.

isbilgisi.com