Türkiye'nin konut yatırımı konusunda son yılların parlayan yıldızı haline gelmesine ayak uyduran uygulamalar devreye sokulmaya devam ediliyor. Yabancılara konut satışında önemli mesafe kat eden Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın son uygulaması ile yabancıların gayrimenkul alım satımı yapabilmek için Türkiye'ye gelmelerine gerek kalmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 5 yıl önce pilot uygulamaya başlanmış ve Almanya'nın başkenti Berlin'de Tapu ve Kadastro Temsilciliği açılmıştı. Diğer ülkelerden de talep gelmesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Azerbaycan, Fransa, Belçika ve Arap ülkelerinde Tapu ve Kadastro Temilciklerini 10 ülkeye daha yayma kararı aldı.

TÜRKİYE'YE GELMEDEN GAYRİMENKUL ALIM SATIMI YAPILABİLECEK!

Açılan temsilcilikler ile hem Türk vatandaşları hem de yabancılar Türkiye'den gayrimenkul alım satımını Türkiye'ye gelmeden yapabilecekleri duyurulmuştu. Daha önce gayrimenkulun kayıtlı olduğu tapu müdürlüğüne giderek taraflar işlemleri gerçekleştiriyorlardı. Bu son düzenleme ile konsolosluklarda oluşturulan temsilciliklerde gayrimenkul alım satım işlemleri yapılabiliyor.

İKİ İNGİLİZ ANTALYA'DAKİ GAYRİMENKULÜN ALIM SATIMINI TÜRKİYE'YE GELMEDEN YAPTILAR!

Yurt dışı temsilcilikler üzerinden gayrimenkul alım satımına dair ilk işlem Berlin'de gerçekleşti. Buna göre Konya'daki bir gayrimenkulün satışı bu yöntemle Türkiye'ye gelmeden yapıldı. Bu işlem Türk vatandaşları arasında gerçekleşti. Yabancılar arasındaki işlemlerin ilki ise Yine Berlin'deki Tapu ve Kadastro Temsilciliği aracılığı ile yapıldı. İki İngiliz vatandaşı Antalya'daki gayrimenkulün satışını Türkiye'ye gelmeden yaptılar.

isbilgisi.com