Türkiye çok önemli bir yatırımı almaya hazırlanıyor. Dünya otomotiv sektörünün iki dev firması Ford ve Volkswagen ortak bir proje ile ticari araç üretimi yapacak. Bu üretim için dünya devleri Türkiye'yi seçerken fabrikanın nerede kurulacağına dair büyük bir merak yaşanıyordu. Dev tesisisn hangi şehirde kurulacağı belli oldu.

FABRİKA ADRESİ KOCAELİ OLDU!

Otomotiv sektörünün dev firmaları Ford ve Volswagen Türkiye'ye yapacakları dev yatırımın adresi netleşti. Buna göre iki firma tarafından ortak olarak geliştirilecek olan ticari araçlar için Kocaeli'de fabrika kurulacak.

800 MİLYON EUROLUK YATIRIM!

Ford ve Volkswagen'in birlikte gerçekleştirecekleri proje hakkında konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Çok uzun bir süredir konuşulan dev projesinin adresi Türkiye oldu. 800 milyon euroluk bu yatırım 110 dönüm arazi üzerinde kurulacak. Fabrikanın zemin etüdü için çalışmalar başlatıldı. Zemin iyileştirmeleri yapılmaya ve fore kazıklar çakılmaya devam ediliyor.” dedi.

İki dev şirketin ortak yatırımı hakkında konuşan Aydın Zeytinoğlu, “Türkiye'nin en ciddi yatırımlarından birisinden bahsedyoruz. İstihdama yüzde 10'lik bir katkısı olacak. Hem Kocaeli kalkınacak hem de Türk ekonomisi bundan fayda sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

2019 YILINDA ANLAŞMIŞLARDI

ABD'li otomotiv devi Ford ile Alman otomotiv devi Volkswagen arasında 2019 yılında bir anlaşma yapılmış ve ticari araçlar, elektrikli otomobiller, otonom teknolojilerinin geliştirilmesi için ortak bir projeyle hareket edilmesi kararlaştırılmıştı. İki marka bunun için ise üretim yeri olarak Türkiye üzerinde fikir birliğine varmışlardı.

YILLIK ARAÇ ÜRETİM KAPASİTESİ 750 BİNE ÇIKACAK!

Konu hakkında bilgi vermeyi sürdüren Ayhan Zeytinoğlu, “Edindiğimiz bilgilere göre şehrimizde bulunan bir otomotiv fabrikasında başka bir markaya ait ikinci bir ürünün üretilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Bu anlaşma gereği mevcut fabrika büyütülerek diğer otomotiv markasına ait araç burada üretilecek. Bu kapsamda Yeniköy'de bulunan Ford fabrikası genişletilecek ve 110 dönümlük dev bir tesis haline getirilecek. Şu anda yılda 320 bin araç üretme kapasitesine sahip olan fabrika Volkswagen'in yeni ticari araçlarını üretmeye başlayarak kapasitesini yılda 750 bin araca çıkaracak.” şeklinde konuştu.