Oldukça kötü geçen 2020'nin ardından Türkiye 2021'e zamlarla girdi. Elektrik ve doğalgaza zam yapıldığı resmen açıklandı. Buna göre doğalgaza yüzde 1 oranında elektriğe ise yüzde 6 oranında zam yapıldı.

DOĞALGAZA ZAM YAPILDI!

Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dağalgaz ve elektrik fiyat tarifelerindeyükselişe gidildiğini resmen duyurdu. BOTAŞ'ın resmi internet sitesinde yayınlanan Ocak ayı tarifesine göre konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan satış fiyatına yüzde 1 zam yapıldı. Buna göre 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 1.264 TL'ye yükseldi. Ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için 1000 metreküp doğalgazın fiyatı ise 1.414 TL'ye çıktı.

ELEKTRİK ZAMMI AÇIKLANDI!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ise elektrik zammı hamlesi geldi. İlgili karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan tarife tablolarına göre elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone gruplarında vergi ve fonlar dahil yüzde 6'lık bir zam yapıldı. Bu zammın miktarı tarife gruplarına göre değişiklik gösterebilecek.

Hem doğalgaza hem de elektriğe zam yapılması ile vatandaşların özellikle kış aylarında bütçeleri küçük çapta da olsa etkilenecek. Bu zamlar dün geceden itibaren geçerli olacak. Zamlı fiyatlar Ocak ayı faturalarına yansıyacak.

isbilgisi.com