Türkiye yaralı Ukraynalılar için deniz tahliyesi teklif ediyor: Spox

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kentindeki bir çelik fabrikasında mahsur kalan yaralı savaşçıların denizden tahliye edilmesini önerdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Reuters’e verdiği bir röportajda, teklifi iki hafta önce Kiev’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy ile kişisel olarak tartıştığını ve Moskova’nın kabul etmemesine rağmen “masada” kaldığını söyledi.

Plana göre, geniş Azovstal çelik fabrikasından tahliye edilen insanlar kara yoluyla, Mariupol gibi Azak Denizi’ndeki Berdyansk limanına götürülecek ve bir Türk gemisi onları Karadeniz’den İstanbul’a götürecek.

Erdoğan’ın en üst düzey dışişleri bakanı olan Kalın, “Bu şekilde yapılabilirse, mutluyuz. Biz hazırız. Hatta gemimiz yaralı askerleri ve diğer sivilleri Türkiye’ye getirmeye hazır” dedi. politika danışmanı.

Ukrayna ve Rusya, deniz yoluyla tahliye olasılığı hakkında hemen yorum yapmadı.

Haftalarca süren Rus kuşatması ve bombardımanından sonra Mariupol Rusların elinde, ancak yüzlerce Ukraynalı savaşçı çelik fabrikalarına yoğun ateş altında direniyor.

Fabrikada barınan çok sayıda sivil, bu ay Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Birleşmiş Milletler’in yardımıyla tahliye edildi. Türkiye’nin önerisi, halen orada bulunan sivillerin tahliye edilmesini içeriyordu.

Karmaşık görüşmeler

Zelenskyy, Rus savaş esirlerinin serbest bırakılması karşılığında çok sayıda yaralı askeri çelik fabrikalarından tahliye etmek için karmaşık görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Başlangıçta savaşçıların teslim olması gerektiğini söyleyen Rusya, görüşmeler hakkında kamuoyuna çok az şey söyledi.

Kalın, Rusya’nın tutumunun “günden güne değiştiğini” söyledi.

Sahadaki güvenlik durumuna ve diğer dinamiklere, müzakerelerine, kendi iç koordinasyonlarına bakıyorlar” dedi. “Yani bazen her iki taraftan da kesin bir yanıt (veya) taahhüt almak zor” diye açıkladı.

Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile komşu, her iki ülkeyle de iyi ilişkilere sahip ve barış görüşmelerini kolaylaştırmaya çalıştı. Rusya’nın işgaline karşı çıktı ve Kiev’e silahlı insansız hava araçları sağladı, ancak aynı zamanda Moskova’ya yönelik Batı yaptırımlarına da karşı çıkıyor.

Kalin, Berdyansk’tan deniz tahliyesinin ateşkese varılması ve tahliye yapılması için bir dizi tekliften biri olduğunu söyledi.

“Olabilir, evet. Bunun olabileceğine inanıyorum” dedi.

“Tekne hala İstanbul’da. Denize açılmaya hazır ama Berdyansk’a gidip yaralı askerleri Türkiye’ye getirmek için Rusya ve Ukrayna tarafından son izin verilmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.