Türkiye Varlık Fonundan Ziraat Bankası, Vakıfbank Ve Halkbank'a 21 Milyar TL'lik Destek

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın sermaye yapılarının güçlendirilmesi için destek verileceği bildirildi. Türkiye Varlık Fonu'nun üç bankaya toplam 21 milyar TL'lik katkı sağlayacak.

BANKACILIK 11.05.2020 - 23:10 11.05.2020 - 23:10

Türkiye Varlık Fonu'nun kamu bankalarını destekleme çalışmaları sürüyor. Daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığının Yeni Ekonomi Programı kapsamında Türkiye Varlık Fonunun kamu bankalarına 3,7 milyar euro ilave ana sermaye desteği sağlanması konusunda görev aldığı duyurulmuştu.

Belirtilen görev kapsamında harekete geçen Türkiye Varlık Fonu tarafından Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın sermaye yapılarının güçlendirilmesi için çekirdek sermayelerinin güçlendirilmesi için toplam 21 Milyar TL destek sağlamak için çalışma başlatıldı.

Ziraat Bankası'nın tamamı ve Halkbank'ın çoğunluk hissesi Türkiye Varlık Fonuna ait bulunuyor. Yapılan açıklamada Türkiye Varlık Fonunun Vakıfbank'a da hissedar olacağı belirtildi. Bu şekilde koordinasyonun daha sağlıklı sağlanabileceği ifade edildi.

Kamu bankalarına verilecek destek Hazine ve Maliye Bakanlığının ikrazen ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışıyla karşılanacak.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@