Türkiye Varlık Fonu'ndan Kritik Hamle! Ziraat Bankası, Halkbank Ve Vakıfbank'ın Sermayeleri 21 Milyar TL Arttırıldı!

Türkiye Varlık Fonu (TVF) daha önce duyurduğu Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank için 21 Milyar TL'lik sermaye artırım işleminin tamamlandığını kamuoyuna açıkladı. Buna göre kamu bankalarının sermayeleri resmen arttırılmış oldu.

BANKACILIK 20.05.2020 - 20:46 20.05.2020 - 20:46

Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından geçtiğimiz günlerde kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın sermayelerinin toplamda 21 Milyon TL artırılacağı açıklanmıştı. Bugün yapılan yeni bir açıklamayla sermaye artırımı işleminin tamamlandığı ilan edildi.

TÜRKİYE VARLIK FONU KAMU BANKALARINA DESTEK OLDU

Türkiye Varlık Fonu'nun açıklamasında finansal piyasalardaki istikrar ve derinliği muhafaza etme misyonu doğrultusunda kamu bankalarının sermaye yapılarının güçlendirilmesi amacıyla yapılan işlem sonucu Türkiye Varlık Fonu'nun Halkbank'ta yüzde 75,29, Vakıfbank'ta yüzde 35,99 ortaklık payı oluştu.

Yine yapılan açıklamada kamu bankası Ziraat Bankası'nın hisselerinin tamamının Türkiye Varlık Fonu'na ait olduğu vurgulandı.

Gerçekleştirilen sermaye artırımı sonucunda üç kamu bankası 21 Milyar TL'lik sermaye artırımına kavuşurken Türkiye Varlık Fonu'nun bu bankalar üzerindeki hakimiyeti de artmış oldu.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@