Koronavirüs salgınında yaşanabilecek ekonomik sorunlara karşı hükümet tarafından çeşitli önlemler alınmıştı. Alınan önlemler sonucunda Türkiye Varlık Fonu’nun büyüdüğü ve 223 milyar dolara kadar ulaştığı ortaya çıktı. Büyümenin etkisiyle birlikte ekonomik anlamda destek verebileceğini açıkladı.

Salgın pek çok sektörü derinden etkiledi. Sadece küçük ölçekli şirketler ve işletmeler değil, büyük ölçekli stratejik öneme sahip olan pek çok şirketin de bu süreçte bazı sorunlar yaşadıkları, ekonomik olarak bir düşüş yaşadıkları belirlendi. Bu süreçte destek olmak ve maddi açıdan kaynak sağlamak için Türkiye Varlık Fonu harekete geçmeye hazır olduğunu belirtti.

Süreç içerisinde şirketleri ekonomik açıdan rahatlatabilecek satın alma, ortaklık nakit akışı ve banka kredileri gibi çeşitli seçenekler sunmayı planlıyor. Bu sayede şirketlerden kaynak çıkışının önüne geçilmesine karar verildi.

Şirket Paylarının Yabancılara Gitmesine İzin Verilmeyecek!

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez konu hakkında açıklamalarda bulundu:

‘Yapacağımız destek Türkiye’de bulunan büyük şirketlerin yaşayabileceği maddi sıkıntıları engellemek adına ortaya kondu. Bu şirketlerin paylarının yabancı şirketlere gitmesini engellemek amacıyla biz destek olmak istiyoruz. Bu zor dönemde devreye girerek şirketlere gerekli kaynağı sağlamayı hedefliyoruz’ dedi.

Fonun toplam değerinin hükümet tarafından verilen desteklerle birlikte 223 milyar dolara ulaştığı öğrenildi. Fonun nakit ve krediye ulaşma süreci içerisinde herhangi bir problem yaşamadığının da özellikle altı çizildi.

isbilgisi.com