Türkiye Otomotiv Pazarında En Çok Hangi Model Araçlar Satılıyor?

Türkiye otomotiv pazarında müşterilerin hangi modellere yönelik eğilimleri bulunduğuna dair bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre son 4 yılın rağbet gören otomobil modelleri belirlendi.

OTOMOBİL 14.05.2020 - 13:15 14.05.2020 - 13:15

Türkiye otomotiv pazarı dünyadaki benzerlerine oranla çok daha aktif bir piyasa olarak değerlendiriliyor. Ancak sıkıntılı dönemlerde olumsuzluğun ilk yansıması yine otomotiv sektöründe oluyor. Böyle dönemlerde satışlar derin bir şekilde etkileniyor. Ancak buna rağmen Türkiye otomotiv pazarı gücünü korumayı sürdürüyor.

Türkiye'de son 4 yılda satılan otomobillerin modellerine yönelik bir çalışma yapıldı. Bu çalışmaya göre en çok satışı olan otomobil markaları ve modelleri belirlendi. Türkiye otomotiv pazarında müşterilerin genel eğilimi konusunda fikir veren araştırma ilginç sonuçlar doğurdu.

Son iki yıldır otomobil satışlarında hakimiyet kuran 10 model bulunuyor. 5 model ise ara vermeksizin 4 yıldır ilk 10 listesinde yer alıyor.

Türkiye'de otomotiv pazarında her yıl yaklaşık 250 model otomobilden en az bir adet satılıyor. Bu bakımdan yeni modeller için Türkiye imkansız bir piyasa değil.

TÜRKİYE'DE 10 OTOMOBİL MODELİ PİYASANIN YARISINI ELİNDE TUTUYOR

Türkiye otomotiv pazarının yüzde 50'sini ise 10 farklı model otomobil meydana getiriyor. Bu modellere yönelik eğilim adeta bir alışkanlık haline geldi.

Çok tutan modellere geçmeden önce Türkiye'de en çok rağbet edilen modellerin Türkiye'de üretilen araçlar olduğu da ilgili araştırmada vurgulandı.

MEGANE ZİRVEYİ FİAT EGEA'YA KAPTIRDI

2019 ve 2020'de Türkiye'de zirve Fiat Egea'nın. Bu otomobilin yerini hiçbir model zorlayamıyor. Ancak 2017 ve 2018'de zirvede Megane bulunuyordu. Megane tahtını devam eden yıllarda Fiat Egea'ya kaptırdı.

Türkiye otomotiv pazarında son yıllarda SUV modeller de ilgi görmeye başladı. Buna göre 2020 yılında Hyundai Tucson, Duster ve 3008 en çok satılan modeller arasında bulunuyor. 2019'da ise bu liste Duster, 3008 ve Qashqai şeklindeydi.

isbilgisi.com