Geride bırakmış olduğumuz yılın son çeyreğinden bu yana yükselen enflasyon oranlarını aylık ve yıllık hesapları ile ortaya koyan Türkiye İstatistik Kurumu, son olarak aralık ayının başında enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyonun kasım ayında yüzde 2,88 oranında gerçekleştiğini ifade eden Türkiye İstatistik Kurumu, yıllık bazda enflasyonu ise yüzde 84,39 olarak açıkladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verileri başta memur ve emekli maaşları için hesaplanan zam oranlarında kullanılırken pek çok kalemde de etkin olarak formüllere dahil ediliyor. Bu kapsamda kamu kurumunun aralık ayına ilişkin açıklayacak olduğu enflasyon oranı merak ile beklenirken farklı bir konuda açıklama yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu tarımsal girdi fiyat endeksine ilişkin verileri paylaştı. 

Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları

YILLIK BAZDA YÜZDE 134,76 ARTTI!

turkiye-istatistik-kurumundan-tarimsal-girdi-fiyat-endeksi-aciklamasi-yuzde-13476-oraninda-yuk

3 Ocak 2023 tarihinde aralık ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklayacak olan Türkiye İstatistik Kurumu, merak ile beklenen o açıklamasından önce tarımsal girdi fiyat endeksine ilişkin bir açıklama yayınladı. Kamu kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre ekim ayında tarımsal girdi fiyat endeksi yüzde 2,68 artarken yıllık bazda artış yüzde 134,76 olarak hesaplandı. 

TÜİK TARIMSAL GİRDİ FİYAT ENDEKSİ AÇIKLAMALARI

Ekim ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endekslerini paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, ana gruplara bakıldığında geçtiğimiz aya göre tarımsal alanda kullanılan hizmet ve mal endeksinde yüzde 2,34 oranında artış gerçekleştiğini, tarımsal yatırıma katkı sağlayan hizmet ve mal endeksinde ise yüzde 54,43 oranında artış gerçekleştiğini belirtti.  

Aylık artışı en düşük olan alt grubun yüzde 0,39 oranı ile diğer mal ve hizmetler olduğunu belirten Türkiye İstatistik Kurumu, diğer alt grubun ise yüzde 0,67 oranı ile makine bakım masraflarının olduğunu ifade etti. Aylık artışın en yüksek olduğu alt grup yüzde 6,79 oranı ile malzemeler olarak açıklanırken ikinci alt grup ise yüzde 4,11 oranı ile yağlar ve enerji olarak belirtildi.