Türkiye İşsizlikten Kırılıyor! Onlar Aylık 7.500 TL'ye Çalıştıracak İşçi Bulamıyorlar!

Türkiye'de işsizlik nedeniyle yüz binlerce vatandaş büyük sorunlar yaşarken Doğu Karadeniz'de aylık 7.500 TL'ye çalışacak işçi bulunamıyor. Çay sezonunun açılmasıyla koronavirüs nedeniyle işçi sıkıntısı yaşanıyor.

EKONOMİ 29.04.2020 - 20:31 29.04.2020 - 20:31

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çay sezonunun başlayacak olması sebebiyle işçi bulamama sorunu yaşanmaya başlandı. Bundan önceki yıllarda Gürcistan'dan getirilen 40 bin işçi çay toplama işinde çalıştırılıyordu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sarp Sınır Kapısı'nın kapatılması büyük bir sorun doğurdu. Ayrıca İstanbul'da yaşayan yaklaşık 100 Bin çay üreticisi seyahat kısıtlaması nedeniyle memleketlerine gelemeyince problem çözülemeyecek noktaya taşındı.

Çay hasadında çalışacak işçilere günlük 250 TL ödeme yapılıyor. Aylık ücret toplamda 7.500 TL oluyor. Ancak bu paraya çalışacak işçi Doğu karadeniz Bölgesi'nde bulunamıyor.

Yaşanan işçi sorununa Rize'de valilik ve kaymakamlıklar müdahale ettiler. Yapılan toplantılarla işçi temin etmenin yolları araştırılıyor. Ancak ilk ortaya atılan fikir çay hasadının memleketine dönen üniversite öğrencileri ve Vefa Sosyal Destek Grupları ile kapatılması oldu.

Rize'de İŞKUR'a kayıtlı 20 bin işsiz vatandaş bulunuyor. Ancak çay toplama işinin zorluğu nedeniyle bu vatandaşlar çay işçiliğini tercih etmiyorlar.

Rize çay işçiliği yaparak oldukça kazançlı çıkılabiliyor. Edinilen bilgilere göre çay işçiliğinde 3 farklı ücretlendirme yapılıyor. Günlük yevmiye hesabıyla çalışanlar günde 250 TL, ayda toplam 7.500 TL kazanıyorlar. Bir diğer ücretlendirme toplanılan kiloya göre belirlenen ücret şeklinde oluyor. Burada da günde 500 kilo çay toplayan bir işçi kilo başı 1 TL'den 500 TL kazanabiliyor ve aylık kazancı 15 Bin TL oluyor. Bir diğer usul yarı yarıya toplama şekli. Onda da 4 dönüm çay toplayan bir işçi toplamda 10.500 TL gelir elde ediyor.

Çay üreticileri ise işçileri gelirleri karşısında isyan ediyorlar. Çok sayıda çay üreticisi kendi çaylarını bırakıp yevmiyeye gitmenin daha karlı olacağını belirtiyorlar.

2020 sezonu çay hasadı Mayıs ayının 15'inden sonra başlayacak. İlk sürgün çaylar çay üretiminde oldukça önem veriliyor. En lezzetli çaylar bu dönemde hasat edilen çaylardan üretiliyor. Yıl boyunca çay üç sefer hasat ediliyor.

Çayın merkezi olan Rize'de hasat günü yaklaştıkça sorunlar da daha çok büyüyecek. Çayın bir özelliği de hasat edildiği gün işlenmeye götürülmesidir. Buna bir de sonraki sürgünlerin sağlıklı büyüyebilmesi için Mayıs ayında hasat zorunluluğu olması da eklenince işçi ücretlerinin günlük 300-400 TL'ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

isbilgisi.com