Ana Sayfa EKONOMİ Türkiye İşsizlik Alanında 142 Ülkeyi Geçti

Türkiye İşsizlik Alanında 142 Ülkeyi Geçti

İşsiz sayısı artıyor. Türkiye işsiz nüfusuyla 142 ülkeyi geride bıraktı.

13
0
Paylaş

Türkiye’de işsiz sayısı her geçen gün artıyor. İş bulma umudunu kaybederek iş aramaya bırakan ancak çalışmaya hazır olan insan sayısı 7 milyonu geçti. 142 ülkeyi sollamayı başararak dünyanın en kalabalık 103 nüfusu olmayı başardık.

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak 2019 itibarıyla 4 milyon 668 bin işsiz olduğunu açıkladı. İş aramayan ancak halihazırda çalışmayı bekleyen 2 milyon 310 bin insan var. Türkiye’deki işsiz ordusu ise 7 milyona yakınlaştı. İsveç nüfusu ile birlikte Türkiye müzik 142 ülkeden daha fazla nüfusa sahip Türkiye’nin işsizler ordusunun geride bıraktı ülkelerin nüfus sayısı Norveç, İzlanda, Lübnan, Finlandiya, Kırgızistan, Türkmenistan, Singapur ve Kuveyt ülkelerinden fazla.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yapmış olduğu çalışmalara göre dört buçuk milyondan fazla resmi işsiz var. Ancak bu rakamın çok daha fazlası mevcut Türkiye İstatistik Kurumu’na göre iş aramaya ancak hazır halde bekleyen insan sayısı 2 buçuk milyona yaklaşmış durumda. İşsiz olarak nitelendirilen ve iş aramadıkları için işsizlik listesine eklenmeyen insan sayısı 2 buçuk milyon olunca düşünülenden çok daha fazla işsiz var.

Birçok insanda öğrencilik emeklilik ev kadını orman mevsimlik çalışma ve benzeri nedenlerden dolayı iş aramıyor bu insanların sayısı da 1 milyon 693 bin kadar oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here