Türkiye İle Çin Arasında 1,2 Milyar Euro'luk Dev Kapışma!

Türkiye ile Çin arasında dev bir kapışma yaşanıyor. Slovenya'da ihaleye açılan demiryolu inşaatı için Türk firmaları ile Çinli firmalar rakip oldular.

İŞ DÜNYASI 29.05.2020 - 22:59 29.05.2020 - 22:59

Slovenya devleti tarafından tarihi bir proje ihaleye açıldı. 1,2 Milyon Euro'nun üzerinde bir bedelle ihaleye çıkan Koper Limanı ile Divaca arasında kurulacak olan yeni demiryolu inşaatı için iki farklı ihale yapılacak.

Arazi şartları ve yüksek bütçe nedeniyle ikiye bölünen demiryolu ihalesine katılacak şirketler için kısa listeye gidildi. Başvuru yapan 29 şirket ve konsorsiyumun teklifleri değerlendirilerek 10 şirket ve konsorsiyum kısa liste kapsamına alındı.

CENGİZ İNŞAAT İHALEYE GİRDİ!

Slovenya devlet demiryolu şirketi olan 2DTK tarafından yapılan ihalede Türk ve Çin firmaları arasında kıyasıya bir kapışma yaşanıyor. Slovenya'da kara, demir yolu ve tünel ihaleleri ile isminden söz ettiren Türk firması Cengiz İnşaat da ihaleye katılan firmalar arasında yer aldı.

Aynı ihaleye IC İçtaş firması Bosna Herkes firması Euro-Asfalt ile; Yapı Merkezi ve Özaltın firması Slovenyalı kolektör ile;İ Gülermak firması Avsuturyalı Strabag ve Alman Ed Zublin ile; YDA İnşaat ise Unitek İnşaat ile ihaleye girecekler.

DEMİRYOLU İNŞAATI 2025'TE TAMAMLANACAK!

İhaleye ayrıca 4 Çin firması da katılacak. Yapılacak ihaleyi kazanacak olan firma dev bütçeli bir işe giriş yapmış olacak. İhale şartnamesine göre demiryolu inşaatının 2025 yılına kadar tamamlanacak ve 2026 yılında da faaliyete geçecek.

isbilgisi.com