Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılının ilk çeyreğine ait Türkiye ekonomisinin büyüme rakamları resmen açıklandı. TÜİK'in açıklamasına göre Türk ekonomisi bir önceki yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 4,5 büyüdü.

BÜYÜME RAKAMLARININ DETAYLARI AÇIKLANDI

TÜİK açıklamasında yer alan detaylara göre 2020 yılının birinci çeyreğinde 2019 yılının birinci çeyreğine göre hizmet faaliyetleri yüzde 12,11, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 10,7, sanayi yüzde 6,2, kamu yönetimi, insan sağlığı eğitim ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 4,6, hizmetler yüzde 3,4, tarım yüzde 3, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 1,9, sigorta ve finans faaliyetleri yüzde 1,6 yükseldi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE OLUMSUZ VERİ

Açıklanan verilerde azalan tek kalem ise inşaat sektörü oldu. Buna göre bir önceki yılın ilk çeyreğine oranla inşaat sektörü yüzde 1,5 azalma gösterdi.

TÜİK verilerine göre 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla devlete ait tüketim harcamaları yüzde 6,2 artış gösterdi.

Mal ve hizmet ithalatı konusunda da ciddi bir değişim meydana geldi. Mal ve hizmet ithalatı 2020 yılının Ocak – Şubat -Mart aylarında yüzde 22,1 artarken ihracat ise yüzde 1 azaldı.

ABD'nin dün açıklanan büyüme rakamlarında yüzde 5'lik küçülmenin meydana geldiği bir dönemde Türkiye'nin yüzde 4,5 büyüme göstermesi ekonomistlerce olumlu yorumlandı.

isbilgisi.com