Türkiye ekonomik açıdan pandemi sürecinde büyük bir savaş verirken ve pek çok ülkeye karşı yapılan değerlendirmelerde önemli bir başarı elde edilirken bu süreçte dünyanın en büyük endeks sağlayıcısı tarafından yeni bir riskle karşı karşıya kaldığı belirlendi.

MSCI isimli endeks şirketi açıklamaları ile dikkat çekti. Türkiye’nin gerekli önlemleri almaması halinde gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılabileceği belirtildi. Konu hakkında dün akşam saatlerinde bir açıklamada bulundu. Bu açıklama sonrasında risk bir kez daha göz önüne çıktı.

Türkiye’ye Uyarı Yapıldı!

Hisse senetleri piyasası düşünüldüğü zaman kurumsal yatırımcı erişiminin daha zor hale gelmesinin ardından Türkiye’nin endekslerinin düşürülebileceği belirtildi. Buna göre bir alt endekse düşürülmesi halinde gelişmekte olan ülkeler piyasasından çıkarılabileceği belirtildi.

Şirket dünya genelinde tüm fonların ve ülkelerin endekslerini belirlemeye devam ediyor. Daha önceki tecrübelere bakıldığı zaman bir ülkenin endeksinin düşürülmesi aynı zamanda piyasaları içerisinde yatırımcıların çıkmasına neden oluyor. Bu ülkenin yatırımları ve ekonomisi için olumsuz bir durum olarak değerlendirilebiliyor. Endeksin düşürülmesi aynı zamanda yatırımcıların görüşlerini ve yatırımlarını yönlendirme konusunda birtakım endişeler yaşamalarına neden oluyor.

isbilgisi.com