Türkiye, Bankacılık Sisteminde Kâr Elde Etmeye Devam Ediyor - BDKK verilerine göre son aylarda araştırılması yapılan kârlar noktasında son yılların en kârlı yılı arkada bırakılacak. Bu durum ilk 8 ayda ortaya koyulan kâr oranın yüzde 420 olması ile birlikte bağdaştırılmaya başlanıyor.

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ile birlikte yabancı yatırımcının da ülkeye girmesi devam ediyor. Merkez Bankasının faiz indirimi ile birlikte sadece yabancı yatırımcı gülmüyor. Bu durumda yerli ve küçük yatırımcı da banka hisseleri alarak kârlardan yararlanmış oluyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama ile birlikte piyasalar daha fazla faiz indirimi bekliyor. Ocak ayına kadar tek haneli bir faiz beklentisi yaratılan piyasa faiz indirimi ile birlikte bankaların kâr marjının artacağı belirtiliyor.

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimde üretim ve yatırım noktasında da artışlar gözlemleye başladı. Ancak faiz indirimi noktasında kredi faizlerinde bir yansıma olmadığı belirtiliyor.

BİM'de Dev indirimler başlıyor! BİM'de Dev indirimler başlıyor!

Bankaların bu noktada Merkez Bankasında oranında bir faizle borçlanması söz konusu oluyor. Burada politika faizin yüzde 12 olması bankaların da bu noktada da borçlanmasını sağlıyor. Bu borçlanmalara rağmen bankalar iş dünyasından tutunda vatandaşlara kredileri %40 tutarlarında faizleri sunuyor.

Kredi Faizleri Bankalara Yaradı

Merkez Bankasının faiz indirmesi ile birlikte kısa sürelerde doların da artışları gözlemleniyor. Bu noktada da dış yatırımcı da ülkeye canlı para akışına devam ediyor. Krediler noktasında faizlerin politika faizi ile birlikte eş değerde gitmemesi, iş dünyasında da eleştirilere sebebiyet veriyor.

Bankalar Düşük Faizden Borçlanıyor

Bankaların politika faizi oranında borçlanması ile birlikte kâr marjı da günden güne artıyor. Ancak bankalar politika faizi ile birlikte işlemler yapmıyor. Sektör açısından bakıldığında 2021 yılı içerisinde ilk 8 ayda 50 milyar TL kâr açıklanmıştı. 2022 yılı içerisinde ise kâr tam 250 milyar TL olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklama noktasında ise yılbaşına kadar politika faizinin tek hanelere ineceğini de belirtti. 2022 yılı Eylül ayı içerisinde yüzde 12 olan politika faizinin indirilmesi noktasında Merkez Bankası toplantısının takip edilmesi yeterli oluyor. Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama ile birlikte nasıl bir tavır alacağı da merak konusu.