Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama

Türk Telekom internet kota sorgulama Türk Telekom müşterileri tarafında en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Kota sorgulama internetin yavaşlaması ya da fatura geldiği zaman merak edilmektedir.

Türkiye’nin en büyük ve en çok tercih edilen ADSL sağlayıcısı olan Türk Telekom’dan kota sorgulama işlemi yapmak için birçok yol bulunmaktadır. Yazımızda tün sorgulama yollarını detayları ile bulabilirsiniz.

Türk Telekom Online İşlemler İle ADSL Kota Sorgulama

Online işlemler ADSL kota sorgulama işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Türk Telekom Online İşlemler sayfasına girildiğinde ilk olarak; cep telefonu numarası ve şifre istemektedir. Mevcut bir şifreniz yoksa ya da şifrenizi unuttuysanız, tek kullanımlık şifre alabilirsiniz.

Online işlemler sayfasına giriş yaptıktan sonra sırası ile:

  • Abonelik işlemleri,
  • Kota işlemleri,
  • Kota sorgulama adımları izlenmelidir.

Bu adımlar sorunsuz olarak geçildikten sonra gelen ekranda kotanızın durumunu öğrenebilirsiniz. Ev ya da ofis ortamı fark etmeksizin bütün kota sorgulama işlemleri Türk Telekom Online İşlemler sayfasından yapabilirsiniz.

Türk Telekom ADSL Kullanım Bilgilendirme Servisi Nedir?

ADSL Kullanım Bilgilendirme Servisi Türk Telekom’un internet kullanıcılarına sunduğu bir hizmettir. Kota sorgulama genellikle internet yavaşladığı zaman sorgulanan bir işlem türüdür. Türk Telekom, müşterilerini bilgilendirmek amacıyla aylık kullanım miktarları %80 ve %100 oranlarına ulaştığı zaman abonelerine cep telefonu mesajı atmaktadır.

Abonelerin sistemde kayıtlı olan telefon numarasına SMS atılarak kullanım limitleriniz hakkında uyarı yapılmaktadır. Türk Telekom, bilgilendirme servisi kapsamındaki hizmeti ücretsiz olarak yapmaktadır.

Bu hizmet sadece kurumsal anlayış gereği, tüketicilere bilgi vermek amacıyla yapılmaktadır. Mesaj, sizlere ulaştıktan sonra herhangi bir kesilme ya da bağlantı kopukluğu kesinlikle yaşanmamaktadır. Bu hizmet sayesinde aboneler güncel kullanım bilgilerini birinci elden öğrenmiş olur.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Üzerinden ADSL Kota Sorgulama

Müşteri hizmetleri üzerinden ADSL kota sorgulama işlemi için Türk Telekom aranmalıdır. Türk Telekom kurumsal telefon numarası olan 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri aranmalıdır.

444 0 375 arandığında operatör sizden bazı bilgileri istemektedir. ADSL abone numarası ya da cep telefonu numarası kesinlikle bilinmelidir. Bu bilgiler doğrulandıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanılır. Kota sorgulama ya da kota hakkında merak ettiğiniz bütün soruları müşteri temsilcisine sorabilirsiniz.

Türk Telekom, bilgilendirme hizmetleri kapsamına girdiği için bu hizmetten herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yaşanılan ani durumlarda müşteri hizmetlerinin aranması haline en kolay çözüm bulunacaktır.

Mobil Uygulama Üzerinden Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama

Mobil uygulama üzerinden ADSL kota sorgulama işlemi için öncelikle uygulama indirilmelidir. Google Store veya App Store üzerinden Türk Telekom mobil uygulaması temin edilmelidir.

Mobil uygulama indirildikten sonra cep telefonu numarası ve şifre ile giriş yapılarak sisteme giriş yapılır. Burada yer alan ‘’ İnternet’’ sekmesi seçildiğinde ADSL kota hakkındaki bütün bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Günümüz şartları düşünüldüğünde Türk Telekom ADSL kota sorgulama yapmak için en kolay yol mobil uygulamadır.

Türk Telekom ADSL Kota Sorgulama Neden Yapılmaktadır?

ADSL kota sorgulama nedenleri için temel olarak 2 sebep bulunmaktadır. Kota sorgulama internet kullanıcıları tarafından merak edilen en önemli konudur ve üst başlıklarda belirtilen yöntemler sayesinde sorgulanabilir.

İnternet yavaşladığı zaman ADSL kota sorgulaması yapılmaktadır. Bağlantı ya da Türk Telekom kaynaklı herhangi bir durum yoksa ve internet yavaşlıyorsa; ADSL kotası aşılmış ya da dolmak üzeredir.

Zamanında ödenmeyen faturalar olduğu zaman Türk Telekom internet hizmetini hemen sonlandırmaz fakat kota ile ilgili bazı uygulamalar koyar.

isbilgisi.com