Türk Müziğinin Efsane İsmi Timur Selçuk Hayatını Kaybetti! Timur Selçuk Kimdir Ve Neden Öldü?

Türk müziğinin efsane isimlerinden olan Timur Selçuk'tan bugün kötü haber geldi. Besteci, yorumcu, piyanist ve orkestra şefi olan Timur Selçuk 74 yaşında hayatını kaybetti. Timur Selçuk'un vefat haberi sanat dünyasında da şok etkisi yarattı. Timur Selçuk kimdir?

GÜNDEM 06.11.2020 - 14:17 06.11.2020 - 14:17

Türk müzik dünyası efsane bir ismini daha kaybetti. Unutulmaz şarkıların bestecisi ve yorumcusu olan Timur Selçuk 74 yaşında hayata veda etti. Timur Selçuk'un vefat haberi sanat dünyasında şok etkisi yaratırken herkes “Timur Selçuk neden öldü” sorusuna cevap aramaya başladı.

TİMUR SELÇUK NEDEN ÖLDÜ?

Timur Selçuk'un eşinin verdiği bilgilere göre ünlü sanatçı sabaha karşı geçirdiği kalp krizi nedeniyle 74 yaşında hayata gözlerini kapattı. Dün gece herhangi bir rahatsızlığının olmadığını ve oldukça sağlıklı göründüğünü söyleyen Timur Genç'in eşi vefat haberini dostlarına duyurdu.

Türk müzik dünyasının unutulmaz isimlerinden olan Münir Nurettin Selçuk'un oğlu Timur Selçuk sanatçı bir aileden geliyordu. Ayrıca Timur Selçuk'un annesi de tiyatro sanatçısı Şehime Erton'dur. Timur Selçuk'un vefat haberi üzerine cenaze töreni ile alakalı bilgiler de merak edilmeye başlandı. Bu konuda Selçuk ailesi henüz bir açıklama yapmadı. Ancak cenaze töreninin yarın yapılması bekleniyor.

TİMUR SELÇUK KİMDİR?

1946 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Türk sanat müziğinin unutulmaz isimlerinden olan Münir Nurettin Selçuk, annesi ise tiyatro sanatçısı Şehime Erton'dur. Galatasaray Lisesi'nde öğrencilik yıllarında bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı'na devam etmiştir. Liseyi bitirdikten sonra Paris'e giden Timur Selçuk burada müzik eğitimini sürdürmüştür. Paris Müzik Öğretmen Okulu'nda bestecilik ve orkestra bölümlerinden mezun olmuştur. Ayrıca 1964 ile 1969 yılları arasında da Ecole Normale de Musique'de piyano, kompozisyon ve orkestra şefliği eğitimleri almıştır. 1969 yılında Türkiye'ye dönen Timur Selçuk müzik yaşamına burada devam etmiştir. Türkiye'nin ünlü şairlerinin şiirlerini unutulmaz besteler haline dönüştüren Timur Selçuk büyük bir üne kavuşmuştur. Cahit Sıtkı Tarancı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli Kanık, Attila İlhan ve Nazım Hikmet'in şiirleri Timur Selçuk besteleri ile yeniden hayat bulmuştur. 1988 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı olarak ilan edilmiştir.

SANAT DÜNYASINDAN TİMUR SELÇUK MESAJLARI!

Türk müziğinin usta ismi Timur Selçuk'un vefat haberinin duyulmasının ardından sanat dünyası da büyük bir şoka girdi. Ünlü sanatçının vefatı üzerine çok sayıda sanatçı taziye mesajı yayınladı. Bu isimler arasında Ata Demirer, Nilüfer, Ali Kocatepe, Mahsun Kırmızıgül, Zafer Algöz, Nilgün Belgin, Fırat Tanış, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Muazzez Ersoy, Yılmaz Morgül gibi isimler bulunuyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@