Türk Lirasına 6 Kasım Şoku! Dolar, Euro, Ons Altın Ve Gram Altın Rekora Doymuyor!

Türk lirası için 6 Kasım 2020 Cuma günü de oldukça olumsuz piyasa verileri ile kapandı. Değer kaybı yaşayan Türk lirası dolar ve euro karşısında kayıplarını sürdürdü. Altın piyasasında ise yükselişler devam etti. Dolar, euro, ons altın ve gram altın ne kadar oldu?

EKONOMİ 06.11.2020 - 17:38 06.11.2020 - 17:38

Piyasalarda Türk lirasının değer kaybının son dönemlerde alışkanlığa dönüştüğüne dair genel görüşü haklı çıkaran bir gün yaşandı. Dolar kuru, euro kuru, ons altın ve gram altın yükseliş göstererek rekor seviyelere ulaştılar. Türk lirası ise olumsuz görünümünü devam ettirdi.

DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar kurunun hareketleri son dönemlerde büyük bir ilgi görüyor. Yükseliş trendinden vazgeçmeyen dolar kurunda bugün de yükseliş hareketi hakim oldu. Türk lirası karşısında değer kazanımını sürdüren dolar kuru gün sonunda ise 8,57 TL'ye yükseldi. Güne başlarken dolar kuru 8,40 TL ile 8,45 TL arasındaydı.

EURO KURU KAÇ LİRAYA YÜKSELDİ?

Euro kuru da Türk lirası karşısında değer kazanımına devam etti. 10 TL psikolojik seviyesini aşan euro bugün bu seviyede kalıcı olacağını gösterdi. Eurı kuru gün sonunda 10,18 TL'ye yükseldi. Bu seviye euronun Türk lirası karşısında bugüne kadar çıktığı en yüksek seviye oldu. Euro kurundaki yükseliş hareketinin devam etmesi durumunda Türk lirasını oldukça sıkıntılı günler bekleyecek.

ONS ALTIN KAÇ DOLAR OLDU?

Altın piyasasında da önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD Başkanlık Seçimlerini bekleyen altın piyasası özellikle Biden'in zafere yakın olması ile yükseliş hareketine başladı. Biden'in göreve gelir gelmez yeni teşvik paketini onaylayacak olması altın fiyatlarına pozitif etki yaptı. Yeni teşvik paketi ile verilecek olan teşviklerin önemli bir kısmının altın yatırıma dönüşeceği tahmin edilirken altın fiyatları şimdiden yükselmeye başladı. Ons altın bugünü 1.959 dolardan kapatarak uzun yükseliş hareketine bir sonraki hafta da devam edeceğini gösterdi.

GRAM ALTIN KAÇ LİRADAN SATILIYOR?

Dolar kurundaki ve ons altındaki yükselişler gram altının da tarihi seviyelere çıkmasına neden oldu. Bugün rekor kıran gram altın 540 TL'ye yükseldi. Dolar kurundaki ve ons altındaki yükselişlerin devam etmesi durumunda gram altının fiyatının kısa bir süre içerisinde 600 TL sınırına dayanacağı ifade ediliyor.

Türk lirasının kötü günlerinden birisi ile kapanan 6 Kasım 2020 haftasının ardından Merkez Bankası'nın Türk lirasına değer kazandıracak hamlelerine yönelik beklentiler yükseldi. Ancak Merkez Bankası sonuç getirecek hamleleri şu ana kadar yapmadı.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@