Türk Lirası Değer Kazandı Dolar Tepetaklak Oldu! Dolar Bugün Kaç TL'den İşlem Görüyor?

Doların Türk lirası karşısında değer kaybetmesi 15 Mayıs 2020 Cuma günü de devam ediyor. Türk lirası kaybettiği ivmeyi yeniden kazanırken doların gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısındaki düşüşü sürüyor. Bugün dolar kaç tl oldu?

EKONOMİ 15.05.2020 - 09:35 15.05.2020 - 09:35

Dolar kuru son günlerde Türk lirasının değer kazanması ile düşüş trendini sürdürüyor. Bir anda 7,25 TL seviyelerine fırlayan dolarda düşüş sert oldu. Önce 7 TL altına inen dolar kuru burada da tutunamayarak 6,90 TL seviyelerinde işlem görmeye başladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana gelen ekonomik kötü gidişat dolar kurunda etkisini sürdürüyor. Özellikle gelişmekte olan para birimleri koronavirüs sürecinde dolar kuruna karşı kaybettikleri değeri geri kazanmaya başladılar.

Dolar fiyatlamasında sağlam bir duruş gözlemlenmezken günlük takip edilecek veri akışının kur fiyatlamasında etkisi olması uzmanlar tarafından beklenmiyor. Dolar kuruna etki edip onu yukarıya taşıyacak gelişmelerin yaşanması çok uzak bir ehtimal olarak değerlendiriliyor.

PİYASALARDA GÜVEN ARTTI TÜRK LİRASI DİRENÇ KAZANDI

Öte yandan Türk lirasının değer kazanımı ile piyasalarda güven hakim olmaya başladı. Bu güven Türk lirasının değerini koruması açısından itici güç oluşturuyor. Bu nedenle ciddi bir değer kaybının yaşanması beklenmezken dolar kurunun düşüş trendine devam edeceği tahmin ediliyor.

EURO YENİ HEDEF BELİRLEDİ

Euro karşısında Türk lirasının son günlerde oluşturduğu direnç haftanın son işlem gününde de sürüyor. 7,80 TL seviyesini gözüne kestiren euro, Türk lirasının değer kazanması ile bu hedefini revize etmek zorunda kaldı. Euro 7,47 TL'ye kadar gerilerken haftanın son işlem gününde bu seviyen işlem görmeyi sürdürüyor.

isbilgisi.com