Asgari ücret zammı hakkında tartışmalar her gün devam ediyor. Milyonlarca çalışanın büyük bir heyecanla beklediği asgari ücret zammı için kritik tarih belli oldu. Yarın doğrudan 7 milyon kişinin hayatını etkileyecek zam oranlarının ilkinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Koronavirüs salgının ortaya çıkarmış olduğu ekonomik etkiler, gelen zamlar ve enflasyon oranları milyonlarca vatandaşın belini büktü.

Yarın yapılacak ve toplam 4 toplantıdan oluşacak olan asgari ücret görüşmeleri salgının etkileri sebebiyle online olarak yapılacak. Türk-İş Genel Başkanı Atalay asgari ücret zammı hakkında bir açıklamada bulundu. Merakla beklenen asgari ücret zammı hakkında teklifleri ortaya çıktı. İnternette de son günlerde sık sık araştırılan 2021 yılı asgari ücret zammı sorgulamaları yanıtını buldu mu? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek belli oldu mu? İşte asgari ücret hakkında konuşulanlar..

ASGARİ ÜCRET TOPLANTILARININ İLKİ BAŞLIYOR!

Asgari ücretin belirlenmesi için karşılıklı olarak yapılacak toplantılarda kritik süreç yarın itibariyle başlıyor. Toplantı Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ön ayak olması ile gerçekleştirilecek. Salgın tedbirlerinin alınarak gerçekleştirileceği bir toplantı olacak.

Toplantıya Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık yapacak. En fazla üyeye sahip olmasından dolayı ise işçi tarafını Türk İş’in temsil etmesi bekleniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET HANGİ DETAYLARA GÖRE BELİRLENECEK?

Asgari ücret toplantısı her yılın Aralık ayında yapılıyor. İşçi, işveren ve hükümet cephesinden 5 kişinin temsil ettiği toplantı 15 kişinin katılımıyla yapılıyor. Aralık ayı içerisinde toplam 4 adet toplantı gerçekleştiriliyor.

Yapılan toplantıda alınan kararlar oy çokluğu ile kabul ediliyor. Bu süreçte oy çokluğunun sağlandığı tarafın kararı toplantının ardından kabul ediliyor.

TÜRK-İŞ ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI YAPTI!

Türk-İş Genel Başkanı Atalay yapmış olduğu açıklamalarda asgari ücret müjdesi bekleyen milyonlarca kişiyi heyecanlandırdı. Atalay ‘Bizim kafamızda konuşulmasını ve kabul edilmesini istediğimiz bir rakam var. Komisyon üyelerimiz ilerleyen günlerde toplantının gidişatına göre gerekli kanaatlerin alınmasının ardından açıklama yapabilirler. Bu toplantıların ardından herkesin karşılıklı mutlu olacağı, tebessüm edeceği bir karar olacağını umuyoruz’ dedi.

İlk toplantının yarın gerçekleştirilmesi bekleniyor.