Türk-İş Kıdem Tazminatı Hakkında Kararını Açıkladı! Genel Grev Kararı Alındı

Son zamanlarda sık sık konuşulan ve gündeme gelen kıdem tazminatı değişikliği konusunda yeni bir adım daha atıldı. Türk-İş tarafından yapılan toplantı sonrasında genel grev kararı verildi.

GÜNDEM 26.06.2020 - 14:01 26.06.2020 - 14:01

Bir süredir kıdem tazminatı süreci içerisinde yeni sistemlerin belirlenmesi üzerine çalışmalar devam ediyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin görüşüldüğü bu süreç içerisinde nasıl bir karar alınacağı henüz bilinmiyor.

İşçi sendikaları ise kıdem tazminatı konusunda yapılacak olan çalışmanın hemen ardından duruma karşı çıktıklarını dile getirmişlerdi. Hükümet son zamanlarda sistemi değiştirmeye kararlı. Bu durum işsizlik fonunda eksilen paranın devamlılığını sağlamak için yapılacağı yönünde bazı iddialar bulunuyor. Ancak işçiler ise maaşlarının düşeceğini ve hak kaybı yaşayacaklarını ifade ederek kıdem tazminatlarına dokunulmasını pek istemiyorlar.

Türk-İş Genel Grev Kararını Açıkladı

İşçilerin haklarını korumak üzerine kurulu ve birçok sendikanın temsilciliğini yapan Türk-İş bugün Ankara’da düzenlenen bir toplantının ardından gündemi meşgul eden kıdem tazminatı konusunu değerlendirdiler. Toplantıya üye olan sendikaların başkanları da katıldı. Yeni düzenleme ile birlikte brüt maaşın üçte birlik kısmının fona aktarılmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Daha önce yeni düzenlemeyi kabul edemeyeceklerini açıklamışlardı. Bunun üzerine bugün yapılan Başkanlar Kurulu düzenlemeyi yeniden ele alarak genel grev kararı vereceklerini açıkladı. 21., 22. Ve 23. Genel kurulları içerisinde kıdem tazminatına karşı grev kararının oy birliği ile kabul edildiği belirlendi.

Genel Grev Ne Anlama Geliyor?

Genel grev meslek farkı gözetmeksizin geniş çapta ilan edilen ve gerçekleştirilen grevlere verilen isim olarak ifade edilmektedir. Genellikle ülkemizde genel menfaate uygun olmayan bir durumun olması halinde taraflar arasında keskin uyuşmazlıkların olması halinde genel grev kararı veriliyor.

isbilgisi.com