2023 yılının ocak ayı için belirlenecek olan asgari ücret zammı için bugün görüşmeler başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in önderliğinde yürütülen görüşmeye, Türk- İş Başkanı Ergün Atalay da katıldı. Toplantı öncesinde Türk- İş’ten gelen bir açıklama, gündemi resmen salladı. 

Asgari ücret zammına ilişkin görüşmeler bugün başlamışken toplantıya katılan taraflardan birisi olan Türk- İş görüşme öncesinde bir paylaşım yaptı. Her yaptığı gibi bu ayın başında da yürütmüş olduğu Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuçlarını yayınlayan Türk- İş, ulaştığı verilerden sonra hükümete seslendi. Asgari ücret zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan sendika, vatandaşların da dikkatlerini çekti. 

ÇALIŞMANIN SONUÇLARI YAYINLANDI!

turk-is-kasim-ayi-calismasinin-sonuclarini-yayinladi-hukumet-yetkililerine-insan-onuruna-yaras (2)

Her ay Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması başlığı altında bir çalışma düzenleyen Türk- İş, kasım ayında yürütmüş olduğu çalışmaya ilişkin sonuçları yayınladı. Mevcut geçim şartlarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerinde gözlenen fiyat değişikliklerinin aile bütçesine olan etkilerini tespit etmek amacı ile yürütülen çalışmanın sonuçları, şaşkınlık yarattı. 

Türk- İş tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir ailenin kasım ayı açlık sınırı, 7 bin 785 TL olarak bildirildi. Ekim ayında ise bu tutar 7 bin 425 TL olarak açıklanmıştı. 

Ankara ilinde yaşayan ve 4 kişiden oluşan bir ailenin gıda harcamalarına ilişkin elde ettiği verileri de paylaşan Türk- İş, asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 4,87 oranında arttığını ifade etti. 

Bir ailenin bir ay içerisinde yaptığı gıda, kira, elektrik, giyim, yakıt, su, eğitim, ulaşım ve sağlık gibi harcamalarının toplam tutarının 25 bin TL’ye ulaştığını belirten Türk- İş, bu veri ile yoksulluk sınırını da açıklamış oldu. 

AÇIKLAMASI DİKKAT ÇEKTİ!

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

Açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin elde etmiş olduğu kasım ayı verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk- İş, şu ifadeleri kullandı: “İçinde bulunulan geçim koşulları göz önünde bulundurulmadan, aşınmış ücret gelirlerini resmi enflasyon oranında ve kısmen de olsa biraz üzerinde artırmak, mevcut yoksulluğun devamı anlamını taşımaktadır. Yapılması gereken Uluslararası Çalışma Örgütü’nün tanımlamış olduğu “insan onuruna yaraşır” bir gelir seviyesi belirlemektir.”