Açıklamalarına taban ücret olması gereken asgari ücretin, Türkiye'de "geçim ücreti"ne dönüştüğünü söyleyerek başlayan Türk-İş Başkanı, günümüzde 7 milyondan fazla insanın asgari ücretle geçindiğini belitti. Bununla birlikte asgari ücretle çalışanların %99’unun sendikasız olduğuna da dikkat çekti.

Asgari Ücret Nasıl Tespit Ediliyor?

Bu konuda toplumun yeterince bilgi sahibi olmadığını ifade eden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bunun işçi, işveren ve hükümetten beşer kişinin olduğu 15 kişilik komisyon tarafından belirlendiğini söyledi. Ancak komisyonda işveren ve hükümetin, çoğunluğu sağlayıp istediği gibi asgari ücret rakamını belirlediğine dikkat çeken Atalay, bu komisyonun adaletli olmadığını savundu. Toplumun büyük bir kısmının bu durumu anlamadığından yakından Atalay, “Kamu sözleşmelerinde ya da özel sektör sözleşmesinde bir sürü yaptırım hakkımız var ama asgari ücrette böyle bir yaptırım hakkımız yok.” dedi.

Asgari Ücretle Geçinilmediğini Herkes Biliyor

“Bugün asgari ücret net 2 bin 324 lira. Bu ücretle değil bir ay 15 gün bile geçinilmez” diyen Türk-İş Başkanı, bu yüzden yeni yılda belirlenecek asgari ücret tutarı hakkında kafalarında bir rakamın olduğunu ifade etti. İşveren ve hükümetin, insanları tebessüm ettirecek ve işçi sendikalarının da “evet” diyecekleri bir rakam çıkacağını bekleyip umut ettiklerini söyledi. Atalay ayrıca komisyonda talep edecekleri yeni asgari ücret rakamı hakkında Hak-İş ve DİSK'in de görüşlerini alacaklarına işaret etti.

Bazı siyasi partilerin yeni asgari ücret tutarı hakkındaki açıklamalarına da değinen Atalay, “Bir parti '3 bin lira' diyor, diğeri '3 bin 100 lira' diyor, öbürü '5 bin' diyor. Bu böyle devam ediyor. Neticede mevcut asgari ücretle geçinilmediğini asgari ücretli biliyor, biz biliyoruz, toplumun tamamı biliyor.” dedi. Türk-İş Başkanı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu hatırlatarak tüm engellilerin gününü kutladı. Bu günün önemi kapsamında Adalet Bakanlığı’nda temizlik görevlisi olarak çalışan engelli sendika üyesi Özgül Yardımcı’nın komisyonun işçi heyetinde yer alacağını duyurdu.