Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde dış hatlar uçuşları geliş ve gidiş olmak üzere iki yönlü olarak iptal edilmişti. Türkiye’nin dev hava yolu şirketi Türk Hava Yolları 2 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada dış hat uçuşlarını 1 Mayıs tarihine kadar durdurduğunu açıklamıştı.

Devlet kontrolünde gerçekleşen ve sadece mecburi durumlar için yapılan iç hat seferleri de sadece belirli şehirler üzerinden kısıtlanmıştı. Alınan tedbirler artırılınca şirket pek çok çalışanını izne ayırmış oldu. Geçtiğimiz günlerde çalışanlarının ve ailelerinin özel sağlık sigortalarını iptal ettiği haberlerle gündeme gelen şirket tepkiler üzerine geri adım atarak çalışanlarının özel sağlık sigortalarının ödemelerini yapacağını açıklamıştı. Şimdilerde ise yeni uçuş planlamaları üzerinde çalışan şirket yolcular için önemli duyurularda bulundu.

Dış Hat Seferleri 20 Mayıs’a Kadar Yapılmayacak

Türk Hava Yolları tarafından dış hat seferleri bir önceki açıklamalarda 1 Mayıs 2020 tarihine kadar tamamen durdurulmuştu. Salgın sürecinin devam etmesi, uzman görüşlerine göre tehlikenin bir süre daha devam edeceğinin açıklanması üzerine verilen tarih uzatıldı.

Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruda yeni tarihi açıklarken ‘Dış hat seferlerimiz dışında tüm iç hat seferlerimiz de 3 Nisan 2020 tarihinde alınan karar neticesinde 20 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulmuştur’ ifadelerine yer verildi.

Diğer bir hava yolu şirketi olan Pegasus’ta dün benzer bir açıklamayla birlikte tüm seferlerini 15 Mayıs tarihine kadar durdurduğunu açıklamıştı.