Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden birisi de hava yolu taşımacılığı oldu. Türkiye'nin milli hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY), koronavirüs sürecinden çok büyük bir zararla çıkmak zorunda kaldı.

THY 2 MİLYAR 23 MİLYON TL ZARAR AÇIKLADI

Şubat ve Mart aylarında uçuşlarda meydana gelen aksamalar nedeniyle 2020'nin ilk çeyreğinde THY toplam zararı 2 milyar 23 milyon TL olarak açıkladı. THY bir önceki yılın aynı döneminde 1 milyar 250 milyon TL zarar açıklamıştı.

KARGO UÇUŞLARI ZARARIN BOYUTUNU DÜŞÜRDÜ

THY'de meydana gelen zararın çok daha büyük olmamasının nedeni ise kargo uçuçlarının devam etmesi oldu. Bu alanda dünyanın en iyi hava yolu şirketleri arasında buklunan THY, kargo uçuşlarıyla zararı bir nebze de olsa düşürmeyi başardı.

Dünya gelenilde hava yolu şirketlerinin iflasa sürüklendiği bir dönemde THY'nin zarar açıklaması ekonomi çevrelerinde normal karşılandı. Bilindiği gibi dünyanın çok önemli hava yolu şirketlerinin bazıları resmen iflas duyurusu yapmış bazıları da çok ciddi sayıda personel çıkarm ayoluna başvurmuştular.

İKİNCİ ÇEYREKTE DE ZARAR AÇIKLANACAK!

THY'nin yılın ikinci çeyreğinde de zarar açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor. Nisan ve Mayıs aylarında iç ve dış hat seferlerini durduran THY, 4 Haziran'dan itibaren iç hat seferlerine başlayarak ikinci çeyrekte toparlanma gayreti içerisine girecek. Ayrıca THY'nin dış hat seferleri de 10 Haziran'dan itibaren kademeli olarak başlayacak.

Öte yandan THY'nin Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerinde dün meydana gelen artış şirket yöneticilerinin yüzünü güldürdü.

isbilgisi.com