Ana Sayfa GÜNDEM Türk Gemisi Karaya Oturdu

Türk Gemisi Karaya Oturdu

Türk gemisi İtalya’da karaya oturdu. Olumsuz deniz koşulları yüzünden geminin karaya oturduğu öğrenildi.

12
0
Paylaş

Efe Murat adına sahip olan Türk gemisi, İtalya’da güneyde yer alan Puglia bölgesinde yaşanan olumsuz hava koşullarından kaynaklı içindeki 15 Türk mürattabatıyla beraber Bari kentindeki sahilde karaya oturdu.

İtalya’da ANSA ajansı tarafından yapılan haberlere göre 22 Şubat 2019 tarihinde Ortona’da İzmir’e doğru yola çıkan ve içinin boş olduğu bildirilen gemir, olumsuz deniz koşulları ve şiddetli rüzgarın etkisiyle beraber sürüklenerek karaya oturdu. Yapılan habere göre gemi kaptanı ilk başta Bari Limanı’na sığınabilmek için izin aldı. Fakat sonrasında fikrini değiştirerek yola devam etme kararı verdi. Şiddetli rüzgardan dolayı ise gece saatlerinde geminin Pane Pamodoro adlı sahile doğru dalgakıranların etkisiyle sürüklendiği belirtildi.

İtalyan Sahil Güvenlik ekiplerinin açıklamalarına göre gemi herhangi bir hasar görmedi ve iki römork kullanılarak kurtarma çalışmalarına devam ediliyor. Fakat yaşanan şiddetli rüzgar ve dalgakıranlardan dolayı ekiple çalışmalarına çok zor devam ediyor. Geminin bış olması ise herhangi bir çevre riskinin yaşanmasının önüne geçiyor. Yapılan açıklamalarda bütün mürettabatın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İtalya’da fırtınanın 40 nodu aştığı belirtildi. Sahil güvenlik ekibinden herkesin durumu iyiyken sadece kurtarma çalışmalarının yapıldığı sırada sahil güvenlik ekibinden bir kişinin hafif yaralanmış olduğu belirtildi. Hava koşullarının hala olumsuz olması ise geminin kurtarma çalışmalarının yapılmasına ara verimesine sebep oldu. Çalışamalra hava durumunun biraz daha iyi olmasının sonrasında devam edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here