Türk Ekonomisinde Tarihi Gün! Türk Şirketi Peak ABD'li Zynga'ya 1,8 Milyar Dolara Satıldı!

Türk oyun şirketi Peak, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden olan ABD'li Zynga'ya 1,8 Milyar dolara satıldı. Bu satış Türk ekonomisi için tarihi bir rekor oldu. İlk defa Türkiye'nin milyar dolarlık bir girişimi olmuş oldu. Zynga tarafından Peak için 900 milyon dolar nakit ödeme yapılacak ve 900 milyon dolarlık da hisse verilecek.

İŞ DÜNYASI 01.06.2020 - 21:59 01.06.2020 - 21:59

Türk ekonomisi için bugün bir ilk yaşandı. İlk defa Türkiye'de kurulan ve faaliyet gösteren bir şirkete milyar doların üzerinde bir satın alma işlemi gerçekleştirildi. ABD'li dünyaca tanınmış oyun şirketi Zynga, Türk girişimciler tarafından kurularak geliştirilen Peak şirketini 1,8 Milyar dolar karşılığında satın aldı. Yapılan anlaşma gereği Zynga 900 milyon dolarlık ödemeyi nakit kalan 900 milyon doları da hisse vererek tamamlayacak.

Yapılan tarihi anlaşmayı yorumlayan Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü, “Türkiye'den 10 yıl gibi bir süre içerisinde küresel mobil oyun sektörünün bir devini çıkarmayı başardık. Bu inanılmaz bir gurur oldu bizim için. Daha çok büyümek için stratejik bir ortak için hep doğru zamanı bekledik. Bugün doğru zaman olduğuna inanıyoruz. Yeni ve uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Çok daha iyi yerlere gelmek için faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi.

TÜRKİYE'DEN GELİŞİP DÜNYAYA AÇILDILAR

Peak şirketinin kurucusu ve CEO'su olan Sidar Şahin ise duygularını, “Türkiye için gurur verici bir gelişmenin aktörleri olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Herkes bilsin ki bu bizim için daha yolun başıdır. Geleceğe heyecanla bakmaya devam ediyoruz. Türkiye'den büyüyen ve gelişen bir ekip olmayı sürdürüp teknoloji sektöründe ülke olarak biz de varız demek için var gücümüzle çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

TÜRK EKONOMİ TARİHİNİN EN BÜYÜK ŞİRKET SATIŞLARINDAN BİRİSİ

Gerçekleştirilen devasa ticari anlaşmaya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da sesiz kalmayarak, “Girişim dünyamız muhteşem bir haberle küresel ekonomi çevrelerinin gündemine oturdu. Türk oyun şirketimiz Peak 1,8 milyar dolarlık devasa bir bütçeyle Zynga tarafından satın alındı. Bu Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından birisidir. Emeği geçen arkdadaşlarımızı tebrik ediyoruz, gurur duyduk.” dedi.

isbilgisi.com