Türk Ekonomisi İçin Alarm Zilleri Çalıyor! Ekonomik Güven Endeksi Rakamları Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kasım ayı ekonomik güven endeksi verileri açıklandı. TÜİK'in verdiği bilgilere göre Kasım ayında ekonomik güven endeksi bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 3,5 oranında azalma gösterdi.

EKONOMİ 27.11.2020 - 10:19 27.11.2020 - 10:19

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekonomik güven endeksi verileri açıklandıç kazım ayının güncel ekonomik güven endeksi verilerine göre son 1 aylık süreçte Türk ekonomisine olan güven yüzde 3,5 azaldı.

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ RAKAMLARI AÇIKLANDI!

Ekim ayında ekonomik güven endeksi yüzde 92,8 olarak açıklanmıştı. Kasım ayı verilerine göre ise ekonomik güven endeksi yüzde 89,5'e geriledi. Bu düşüşün tüketici, reel kesim, hizmet ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerindeki gerilemeden kaynaklandığı bildirildi.

TÜİK'in bildirdiği rakamlara göre Kasım ayında tüketici güven endeksi yüzde 2,2 azalarak yüzde 80,1'e, reel kesim güven endeksi yüzde 2,1 azalarak yüzde 107,4'e, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,8 azalarak yüzde 77,5'e, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 5,7 azalarak yüzde 79'a geriledi.

TÜRK EKONOMİSİNE GÜVEN AZALDI!

Ekonomik güven endeksi verilerinin azalış göstermesi Türk ekonomisi için alarm zillerinin çaldığı şeklinde yorumlandı. Normalleşme süreci ile beraber artışa başlayan güven endeksleri gerileme sürecine geçiş yaptı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@