Turizm Sektörünün Beklediği Açıklamayı Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Yaptı!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüs nedeniyle çökme noktasına gelen turizm sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, turizmde normalleşme ile alakalı olarak bir genelge yayınlanacağının müjdesini verdi.

EKONOMİ 10.05.2020 - 10:53 10.05.2020 - 10:53

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de tartışmasız bir biçimde koronavirüsten en olumsuz etkilenen sektör turizm oldu. Ülkeler arası sınırların kapatılması, hava yoluyla ülkeler arasası seyahatlerin kısıtlanması, şehirler arası seyahat yasakları gibi nedenlerden dolayı turizm sektörü adeta can çekişir hale geldi.

2020 yılı turizm sezonunun açılması gerektiği dönemlerde koronavirüs ile mücadele eden Türkiye, normalleşme adımlarının yavaş yavaş atılmaya başlanmasıyla turizm sektörü de umutlandı. Turizmciler Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yapacağı müjde açıklamalarına kilitlendiler.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir televizyon programında turizmlerece bu hafta güzel haberler vereceklerini duyurdu. Haziran ayında iç turizmin başlayacağını müjdeleyen Bakan Ersoy, “Haziran ayında küçük küçük olsa da iç turizm faaliyetlerine başlayacağız. Bununla beraber hava trafiği de kademeli olarak normalleşecek. Bu da turizmi çok yakında ilgilendiren bir gelişme olacak. Hava yolu trafiği açıldıktan sonra turizmin önündeki tek engel alınacak olan önlemler olacaktır. Bu kapsamda havalimanlarında test merkezleri kuruyoruz. Koronavirüs teşhisini buralarda da yapabileceğiz.” dedi.

Yeni uygulamaların turizme yön vereceğini söyleyen Bakan Ersoy, “Otellerimizde “koronasız alanlar” sertifikalandırılacak. Bu sertifikayı alanlar tabiki diğer otellere göre bir adım öne geçecekler. Bunu tedarik etmelerini otel işletmecilerine öneriyoruz. Salı günü genelge yayınlacağız. Ayrıca tüm dünya ülkelerine niyet mektubu gönderip turizm işletmelerimizin koronavirüs konusunda tehlike saçmadığını bildireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yapılacak değişimlerin sınırlarının çizileceğini belirten Bakan Ersoy, "Herşey dahil uygulamalarının tamamen kaldırılması gibi bir durum sözkonusu değil: Dileyen otel bu yönde faaliyetini sürdürebilir. Ayrıca SPA'ların kapatılacağı iddiaları geçerliliği bulunan detaylar değiller. Bu nedenle turizm sektörü yayınlayacağımız genelgeyi beklesin." şeklinde konuştu.

isbilgisi.com