Koronavirüs salgını son dönemlerde en çok turizm sektörünü etkiledi. Uçuşların kısıtlanması, insanların duyduğu endişe nedeniyle tatillerini iptal etmeleri ve ekonomik daralmalar turizm sektörünü derinden etkiledi. Bu süreçte son derece hızlı bir giriş yapan sektör yıl başında büyük umutları olduğunu açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından pandemi sürecinin başlaması tartışmalara neden oldu.

Turizm sektörü Haziran ayı itibariyle başladı. İlk önce iç turizmin hareketlenmesinin ardından kademeli olarak yurt dışı uçuşlarının açılması sonucunda yeniden umutlar yükselmiş ve turizmin önündeki engellerin kalkmaya başlayacağı düşünülmüştü. Şimdilerde ise salgında ikinci dalganın ortaya çıkmasının ardından  çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Bu tartışmalar çerçevesinde salgında ikinci dalganın yeniden gündeme gelmesi ve ardından vaka sayılarının yükselmesi de endişelere neden oldu.

10 Gün İçerisinde Sektörün Kaderi Belli Olacak!

Kültür ve Turizm Bakanı tarafından yapılan açıklamaların ardından turizmin kaderinin önümüzdeki 10 gün içerisinde netleşmesi bekleniyor. Bu süreçte hala salgın endişesi nedeniyle açılıp açılmayacağına karar veremeyen oteller bulunuyor.

Bu ay sonu açılması beklenen bazı kritik ülkelerin uçuşlarında yeniden erteleme yaşanıp yaşanmayacağı da merak konusu oldu. Turizm sektörü için önemli olduğu ifade edilen Rusya, İngiltere ve Almanya uçuşlarının da bu 10 günlük süreç içerisinde kesinleşmesi beklenirken alınacak kararlara göre turizm sektörünün akıbeti de belli olacak. Turizm Bakanı yapmış olduğu değerlendirmelerde bu yıl ülkenin çekeceği yabancı ziyaretçi sayısının geçen yıla göre yüzde 50 oranında azalabileceğini belirtti.

isbilgisi.com