Koronavirüs salgının en çok hissedildiği sektörlerin başında turizm sektörü geliyor. Bu süreçte yurt dışı uçuşlarının kapatılması, hastalık riski sebebiyle vatandaşların tedirgin olmaları, pek çok işletmenin sosyal mesafenin korunmama riskine karşı kapatılması sonucunda turizmciler yaz aylarını nasıl geçireceklerini kara kara düşünmeye başladılar.

Salgın döneminde yabancı misafirlerden ümidi kesen turizmciler bu süreç içerisinde yerli turiste yönelmeyi planlıyorlar. Salgının sonucunda ilk olarak Asya ülkelerinin Türkiye’ye gelebileceğini belirten turizmciler yerli turistler içinde çeşitli kampanya ve çalışmalarının olduğunu açıkladılar.

Koronavirüsü Olmayan Tesisler Tespit Edilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bu süreçte bir televizyon kanalının programına canlı yayınla katıldı. Bu süreçte turizm sektörünün akıbeti hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Salgının kontrol seviyelerinin iyi olması ve vaka sayısında düşüşün yaşanması olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Bu süreç içerisinde salgının Mayıs ayının sonuna kadar daha iyi seviyelere çekilmesinin beklendiğinin de altını çizdi.

Mayıs ayının sonunda salgında bazı kırılmaların yaşanabileceği ve kontrollü olarak hayatın normale dönebileceği ifade ediliyor. İç turizmde de bu süreçte bir hareketlenmenin yaşanacağını düşünen Kültür ve Turizm Bakanı, yeni çalışmalarından bahsetti.

Bu süreçte koronavirüs testlerine ve değerlendirmelerine göre virüsün olmadığı tesislerin tespit edilmesi amaçlanıyor. Bu tesislere özel bir sertifika verilecek. Böylece tatil yapmak isteyen vatandaşların gönül rahatlığı ile hareket edebilecekleri düşünülüyor.