Nakit paralarını bir yatırım aracına yatırarak kar etmek isteyen vatandaşlar bu noktada genellikle altın ve doları tercih ederken asıl kar ettiren başka bir yatırım aracı oldu. Piyasa fiyatları karşılaştırması yapıldığı zaman konut satın alan vatandaşlar altın ve dolar yatırımcılarından çok daha karda olduğu görüldü. 

Parasını nakitte tutmak istemeyen vatandaşlar sık sık yatırım tavsiyesi almaya devam ederken son 10 yıla bakıldığında reel yatırım araçları olan altın ve doları konut fiyatlarının geride bıraktığı görüldü. Sadece altın ve dolar araçlarını geçmeyen konut aynı zamanda yüzde 63 reel getiri ile borsayı da solladı.

KONUT PİYASASI HEPSİNİ SOLLADI!

Türkiye'de özellikle de son dönemlerde uygulanan ekonomi politikası nedeniyle enflasyon karşısında altın ve dolarda erime gözükürken en çok kazandıran yatırım aracı konut oldu. Konut piyasasındaki kazanç artarken aynı zamanda barınma sorunu da büyük ölçüde meydana geldi. Konut yatırımı yapanların yüzünü güldüren artış arada büyük bir kazancın kısa sürede gerçekleştiğini de gözler önüne serdi. 

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların cebini yakan konut fiyatları daha önce parasını konuta yatıranların yüzünü güldürdü. konut ve borsa dışındaki bütün finansal getiri araçları, 2022'de enflasyon karşısında yatırımcılarını koruyamadığından bahsedilirken aynı zamanda 022'de Türkiye'de konut fiyatları ortalama yüzde 167.8 yükselirken, tüketici enflasyonundan arındırılmış reel değer artışı yüzde 63'e çıkmış oldu. 

Milyonlarca emekli bayram edecek Milyonlarca emekli bayram edecek

KONUT FİYATLARINDA DEV YÜKSELİŞ!

Parasını değerlendirmek isteyen vatandaşların gözünde yatırım aracı genellikle altın ya da dolar olarak ikiye ayrılırken yatırımından en çok kazanan konut alanlar oldu. Konut fiyatları düşük ya da ortalama fiyatta iken alan vatandaşlar milyonlara varan kar elde ederken ekonomistler barınma sıkıntısı ortaya çıkaran konut piyasasının aynı zamanda oldukça kazandırdığını dile getirdi. 

EDİTÖR NOTU: Haber içeriğinde yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır.