Türkiye'de vatandaşın siyasi nabzını ölçmek amacıyla araştırma şirketleri sık sık seçim anketi çalışması yapıyorlar. Dönem dönem sonuçları açıklanan bu seçim anketleri siyasi partilerin son durumu hakkında da önemli blgiler veriyor. Bunlardan ayrı olarak tüm siyasi partiler de kendilerine özel seçim anketi yaptırarak seçmenlerin tercihlerindeki değişimleri ve bu değişimlerin nedenlerini analiz ediyorlar.

AK PARTİ 1., CHP 2. PARTİ!

Metropoll Araştırma Şirketi'nin son yapılan seçim anketinin sonuçlarını şirketin sahibi Özer Sencar kamuoyuna duyurdu. Ankete katılan vatandaşların yüzde 30,6'sı bugün seçim olması durumunda AK Parti'ye oy vereceklerini ifade ettiler. Anket sonucuna göre AK Parti'ye en yakın olan siyasi parti ise CHP oldu. CHP'nin anket sonuçlarındaki oy oranı yüzde 20 olarak duyuruldu.

TÜM PARTİLER BARAJ ALTI!

Anketin en çarpıcı sonuçları ise diğer partilerin oy oranları oldu. Bu anket sonucuna göre AK Parti ve CHP haricinde tüm siyasi partiler yüzde 10'luk barajın altında kalıyorlar. İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 8,9, HDP'nin oy oranı yüzde 8,7, MHP'nin oy oranı yüzde 6, Deva Partisi'nin oy oranı yüzde 1,7, Gelecek Partisi'nin oy oranı yüzde 1,3, Saadet partisi'nin oy oranı ise yüzde 0,6 olarak açıklandı.

SEÇMEN SİYASETTEN UMUDUNU KESİYOR!

Tüm siyasi partilerin oy oranındaki düşüşler dikkat çekerken bunun nedeni de yine anket sonuçlarında yer aldı. Buna göre ankete katılım gösteren vatandaşlar siyaset kurumundan umudu kesmeye başladılar. Kararsızların oy oranı AK Parti ve CHP haricindeki tüm siyasi partilerden fazla oldu. Yüzde 9,5'luk kararsız bir kitle ortaya çıkarken, yüzde 6,2'lik de protesto oyu vereceğini söyleyen vatandaşın bulunduğu bildirildi. Ankete katılıp herhangi bir cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 5,6 olarak açıklandı.

isbilgisi.com