Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

Ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz grafikler ile birlikte artmaya başlayan enflasyon, yeni dönemde başlayan Rusya- Ukrayna savaşı, FED yetkilileri tarafından açıklanan faiz artırımı kararları, çip krizi, tedarik problemleri ve daha pek çok faktör çerçevesinde tarihi seviyelere yaklaştı. Artan enflasyona bağlı olarak ortaya çıkan nakit ihtiyaçları ise vatandaşların ellerini kollarını resmen bağladı. 

Bir süredir hemen hemen her sabaha bazen aynı bazen ise farklı sektörlerden gelen zam haberleri ile başlayan tüketiciler, hali hazırda zamlı fiyatlara eklenen yeni artış oranları ile birlikte ellerinde bulunan nakitlerin sıfırlandığına şahitlik etti. Bütçelerini toparlayabilmek ve var olan borçlarını kapatabilmek adına bankaların kredi hizmetlerine yönelen ancak bu noktada da yüksek faiz oranları ile karşılaşan tüketiciler, günden güne daha da büyüyen bir ekonomik sıkıntının içerisinde kaybolmaya başladı. 

Uzun süredir ticari kredilere ulaşımın zorlaştığı konusu gündemde yer alırken bugün bakıldığında tüketici kredilerinin kullanım oranlarının da yıllar sonra gerilediği gözlendi. Bu duruma sebep olan faktörler ve sonuçları, kamuoyu ile paylaşıldı. 

KREDİ KULLANIM ORANI SENELER SONRA GERİLEDİ!

tuketici-kredilerinde-yeni-donem-odenmeyen-borc-tutari-4-milyon-tlyi-asti-bankalar-artik-daha (2)

Ticari kredilere erişim sıkıntısının yaşandığı şu günlerde bankacılık sektörüne ilişkin yeni veriler ortaya çıktı. Normal zaman içerisinde kredi kategorisi altında bulunan bireysel kredilerin ve kredi kartlarının kullanım oranı yüzde 30- 35 aralığında iken bugün bu oranın yıllar sonra yüzde 20’nin altına kadar gerilediği kaydedildi. 

BANKALAR ARTIK DAHA SEÇİCİ!

BDDK tarafından yapılan açıklamalara göre kredi kullanım oranı düşerken mevcut kullanıcıların da borçlarını ödemek konusunda dara düştükleri bilgisi kaydedildi. Ağustos ayına ilişkin paylaşılan verilere bakıldığında son bir yıl içerisinde bireysel kredi ve kredi kartı borçlularına 516 bin kişinin eklendiği vadesi geçmiş olmasına rağmen ödenmemiş olan borç tutarının 4 milyon 160 bin TL’ye ulaştığı bilgisine ulaşıldı. Bu durum ise bankaların yeni müşterilerine kredi kullandırırken daha seçici olmalarına ve dolayısı ile de kredi erişiminin kısıtlanmasına sebebiyet verdi.