2021'de uygulanacak olan asgari ücretin tespit edilebilmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantı işçileri komisyonda temsil eden TÜRKİŞ ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bu toplantıya damgasını vuran ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) oldu.

TÜİK ASGARİ ÜCRET TAVSİYESİ!

TÜİK 2021'de Asgariş ücretin kaç TL olması gerektiğinine dair tavsiyesini açıkladı. Buna göre TÜİK 2021'de asgari ücretin 2.792 TL 10 kuruş olması gerektiğini tavsiye etti. Şu anda asgari ücret net olarak 2.324 TL olarak uygulanıyor. TÜİK'in önerisinin kabul edilmesi asgari ücrete 2021 yılında yaklaşık yüzde 20 zam yapmak anlamına geliyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL TESPİT EDİLİYOR?

Asgari ücret tespit komisyonu Aralık ayında yapacağı 4 toplantı ile bir sonraki yıl uygulanacak asgari ücret ile alakalı olarak net kararını veriyor. Bu toplantıların 3'ü gerçekleşti. Şimdi asgari ücretin oylanarak karar verileceği son toplantı kaldı. Bu toplantı gelecek hafta gerçekleştirilecek ve 2021 yılının net asgari ücret tutarı belirlenecek.

ASGARİ ÜCRET TÜİK'İN TAVSİYESİNİN ÜZERİNDE OLUR MU?

Asgari ücretin tespiti konusunda TÜİK'in tavsiyesinin herhangi bir zorunluluğu bulunmuyor. Uygulanacak olan rakam bu tavsiyedeki tutarın üzerinde de altında da olabilir. Buna Asgari ücret Tespit Komisyonu'nda karar verilir. Ancak TÜİK'in tavsiyesinin çok üzerinde bir rakam bugüne kadar asgari ücret olarak hiç uygulanmadı.

isbilgisi.com