Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 yılı Ocak ayında hizmet üretici fiyat endeksinin geçtiğimiz seneye ve aya göre artış görüldüğü öğrenildi. Tablo halinde yayımlanan verilere göre H-ÜFE'nin yıllık bazdaki değişimleri rakamsal olarak da ifade edildi. 

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) yıllık %82,64, aylık %15,57 arttı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre H-ÜFE'nin değişim oranı bir önceki aya göre 15,57, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,57, bir önceki yılın aynı ayına göre %82,64 ve on iki aylık ortalamalara göre %90,32 artış gösterildiği öğrenildi. 

ULAŞTIRMA VE DEPOLAMA HİZMETLERİ 

Ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek, bilgi ve iletişim, gayrimenkul, mesleki bilimsel ve teknik, idari ve destek hizmetlerine bakıldığı zaman ise 2023 Ocak ayının verileri bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdiği ifade edilmiş oldu. 

YILLIK H-ÜFE SEKTÖRLERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERDİ! 

TÜİK tarafından yapılan açıklamalara göre sektör bazında baktığımız zaman H-ÜFE hakkında elde edilen verilere göre en fazla arttığı sektörler "Su yolu taşımacılığı hizmetleri %33,38, telekomünikasyon hizmetleri %53,66, hukuk ve muhasebe hizmetleri %54,84 ile endekslerin en az arttığı alt sektörler oldu. Buna karşılık reklamcılık ve piyasa araştırması hizmetleri %130,22, veterinerlik hizmetleri %113,34, programcılık ve yayıncılık hizmetleri %112,68 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu." şeklinde yapılan açıklama ile ifade edildiği öğrenilmiş oldu. 

TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

DÜŞÜK OLDUĞU SEKTÖRLER DE AÇIKLANDI! 

En çok artış gösterilen sektörlerin yanı sıra düşük olduğu sektörler hakkında ise yine TÜİK tarafından "Programcılık ve yayıncılık hizmetleri %4,87, su yolu taşımacılığı hizmetleri %0,99 ile endekslerin azalış gösterdiği alt sektörler oldu. Buna karşılık bina ve çevre düzenleme (peyzaj) hizmetleri %44,95, istihdam hizmetleri %40,55, mimarlık ve mühendislik hizmetleri; teknik test ve analiz hizmetleri %37,83 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu." şeklinde yapılan açıklamalar ile hizmet sektmründe en fazla artış yaşanan ile en çok düşüşün görüldüğü sektörlerin öğrenildiği ifade edilmiş oldu. 

TÜİK tarafından yapılan bu açıklamaların yanı sıra bir sonraki açıklanma tarihinin ise 31 Mart olduğu öğrenildi.