Türkiye'de son dönemlerde yaşanan ekonomik gelişmeler enflasyon rakamlarına olan alakayı daha da arttırdı. Piyasaların ve vatandaşların merakla bekledikleri Aralık 2020 enflasyon rakamları Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK) tarafından resmen açıklandı. Bu rakamlarla beraber memur ve emekli maaşlarına uygulanaca olan zamlar da kesinleşmiş oldu.

ARALIK 2020 ENFLASYON RAKAMI YÜZDE KAÇ OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) merakla beklenen enflasyon rakamlarını kamuoyuna duyurdu. Buna göre Aralık 2020'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1,25 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon rakamı ise yüzde 14,6'ya yükseldi. Piyasa beklentilerinin bir miktar üzerinde gerçekleşen enflasyon artışı ile 2020'nin yıl boyu enflasyonu da belli olmuş oldu.

TEK HANELİ ENFLASYON HEDEFİNDEN UZAKLAŞILIYOR

Türkiye'de ekonomi yönetimi enflasyon hedefini yüzde 5 olarak belirleyip tek haneli rakamları işaret etse de bu hedefin gerçekleşmesinin kısa ve orta vadede mümkün olmadığı bir defa daha ortaya çıktı. Enflasyon 2019 yılının Ekim ayında son olarak tek haneli rakamları görümüştü. Ardından gelinen süreçte enflasyon rakamları hep çift haneli oldu.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMLARI BELLLİ OLDU!

Türkiye'de emekli ve memur maaş zamlarının direkt etkileyen enflasyon rakamları merakla bekleniyordu. TÜİK'in bugünkü açıklamasıyla memur ve memur emeklilerinin Ocak 2021 maaş zam oranı yüzde 7,21 oldu. SSK ve BAĞKUR emeklilerinin Ocak 2021 maaş zam oranı ise yüzde 8,21 oldu. Memurlar ve emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar bu aydan itibaren aylıklara yansıtılacak.

SOSYAL YARDIMLAR DA ZAMLANACAK!

TÜİK'in enflasyon açıklamasının ardından kesinleşen memur maaş zamları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların da artmasını sağladı. Buna göre evde bakım maaşı, yaşlılık aylığı ve diğer sosyal yardımlar memur maaş katsayısını eşitlenmişti. Memur maaşlarına yapılan zam oranı aynı şekilde sosyal yardımlara da yapılacak. Ocak ayından itibaren vatandaşlar sosyal yardımları zamlı şekilde alacaklar.

isbilgisi.com