Şubat ayı geride kalırken beklenen açıklama TÜİK’ten geldi. Enflasyon oranlarına yönelik olan açıklamada çekirdek enflasyon son 1.5 yılın en yüksek seviyesi olan 16.21 seviyesine ulaştı. Sağlık, gıda ve alkollü içecekler kategorisinde görülen enflasyon artışını oteller ve lokantalar takip etti.

TÜİK şubat ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre tüketici fiyatları aylık baz da yüzde 0,91, yıllık bazda ise 15.61 oranında arttı. Tüketici Fiyat Endeksi üzerinde 2020 yılının aralık ayına göre yüzde 2,6 artış yaşanırken, on iki aylık ortalama değişimde yüzde 12,81 oranında artış gözlemlendi. Yıllık oranlar ve ortalamaların belirlenmesinden sonra gözler enflasyon artışının en fazla yaşandığı sektörlere çevrildi. 

En Yüksek Artış Sağlık Sektöründe

2021 yılı ana harcama grupları sınıflandırmasına göre şubat ayında artış gösteren sektörlerin başında yüzde 3.0 ile sağlık sektörü yer aldı. Sağlık sektörünün ardından yüzde 2.57 artış yaşayan gıda ve alkollü içecekler sektörünü yüzde 1.32 artış gösteren lokanta ve oteller takip etti. Enflasyon artışında ilk sıralarda yer alan işlenmemiş hazır gıda, alkollü içecekler, tütün ve altın harcamaları dışında TÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0.79 artış yaşanırken, 2020 yılının şubat ayına göre yüzde 16.92 oranında artış yaşandı. Bir yıllık ortalama enflasyon artışı ise yüzde 12.75 olarak saptandı.

Eğitim Alt Sıralarda Yer Aldı

TÜFE’de ana harcama grupları içinde yapılan enflasyon artış oranına göre 2020 yılının aynı ayına göre artışın düşük olduğu sektörlerin başında eğitim sektörü yer aldı. Yüzde 6,13 artış yaşayan eğitimi, yüzde 6,31 ile giyim ve ayakkabı sektörü takip ederken 7,15 ile haberleşme geride yer aldı. Ev eşyası ve ulaştırma sektörleri ise artışın yüksek olduğu gruplar arasında yer aldı.

Eğlence ve Kültür Sektörleri Düşüş Yaşadı

Sağlık, gıda ve alkollü içecekler sektörlerinde artış yaşandığını belirten TÜİK, azalma gösteren sektörleri de eğlence ve kültür, giyim ve ayakkabı sektörleri olarak sıraladı. Yüzde 0.98’lik azalma ile en fazla azalmayı eğlence ve kültür sektörü gösterirken, yüzde 0.93’lük oran ile hazır giyim ve ayakkabı sektörü takip etti.