Çinli otomobil üretici olan BYD ile Toyota arasında bir süredir konuşulan ortaklık sonunda gerçek oldu. İki taraf arasında yapılan görüşmelerin sonunda ortak bir şirket kuruldu. Yapılan ortaklıkla birlikte 100 adet elektrikli araç üretme kararı alındı. Kurulan yeni şirketin adı BYD Toyota EV Technology oldu. Kurulan yeni şirket çalışmalarına kısa süre sonra başlayacak. Operasyon başlama tarihi olarak Mayıs ayının başı düşünülüyor.

Elektrikli Araç Üretimi Yapılacak

Ortak girişim, Yüzde 50/50 öz kaynakla kuruldu. Başkan olarak Toyota’dan Hirohisa Kishi görevi devraldı. BYD’de görev alan Zhao Binggen ise şirketin CEO’su olarak görev alacak. Yeni şirkette 300 kişilik bir personel ekibinin olması bekleniyor. Her iki şirketten de sayıları eşit olmak üzere, süreci denetlemek ve kontrol altında tutmak için direktör ve denetçiler yer alacak.

İki şirketin aynı çatı altında gösterecekleri özverili çalışmanın ardından Çin’de kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere, teknolojiye uygun yeni araçlar geliştirmeleri bekleniyor. Elektrikli araçlar, araçların neden olduğu çevre kirliliğini ortadan kaldırmak, daha kolay kullanım imkanı sunmak ve çevre koşullarının geliştirilmesine yardımcı olmak için geliştirilmişti. Bu noktada tasarlanarak üretilecek olan elektrikli araçlar için iki büyük şirket ortak bir çalışma yapacaklar. Yeni şirketin genel merkezinin Çin’in Shenzen kentinde olması bekleniyor.