Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt'tan ÖTV Değerlendirmesi! ÖTV Kalkarsa Otomotiv Sektörü Canlanır Mı?

Kriz ortamından kurtulmak için çaba harcayan otomotiv sektörünün Türkiye'de yetkin isimlerinden Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, sektöre yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bozkurt yaptığı açıklamada Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olmasa Türkiye'de yılda 2,5 milyondan fazla araç satılacağını iddia etti.

OTOMOBİL 17.05.2020 - 10:13 17.05.2020 - 10:13

Koronavirüs sürecinden en çok etkilenen sektörlerden olan otomotiv sektöründe krizden çıkmak için büyük bir çaba sarfediliyor. Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Otomotiv sektörünün 3 yıldır kritik bir seviyede olduğunu söyleyen Ali Haydar Bozkurt, “Sektör üç yıldır alarm veriyor. Bu sene de 600 bin araç satışı seviyesinin altında kapanacak. Distribütör ve bayiler satış sonrası gelirlerle ayakta durmaya çalışıyorlar. Ancak satış az olunca onları da zor günler bekliyor. 2011-2023 dönemi oldukça zor geçecek. Sektörel önlemlerle araç sıtışı 1 milyonun üzerine çıkarılmalıdır.” dedi.

Otomotiv sektöründen ÖTV güncellemeleri ile çıkılabileceğini ama böyle bir değişiklik beklemediğini söyleyen Bozkurt, “Otomotiv sektörü ÖTV güncellemesi ile kendisine gelebilir. Ancak ben böyle bir güncelleme yapılacağını düşünmüyorum. Olursa çok memnun kalırız, sektör kendisine gelir. Orta ve uzun vadede vergi sisteminde değişim yaşanmalı. Daha fazla geç kalırsak dünya piyasasında seviye sıkıntısı yaşarız.” ifadelerini kullandı.

ÖTV OLMASA AVRUPA İLE YARIŞIRIZ

Türkiye'de otomotiv sektöründe ÖTV uygulanmadığı takdirde satışların patlayacağını söyleyen Ali Haydar Bozkurt, “Türkiye'de bugün otomotiv sektöründe ÖTV olmasa satış rakamlarında Avrupa ile yarışır hale geliriz. Avrupa'da sadece KDV uygulanıyor. Bizde de aynı sistem olsa Türkiye pazarı yıllık 2,5 milyon aracın satıldığı bir pazar olur. Şu anda 200 bin liraya alınan araç 90 bin liraya iner. Bu fiyatlama ile sektöre olan ilgi yoğunlaşır.” şeklinde konuştu.

ÖTV KALDIRILSA DAHİ SONUÇ ALINAMAZ

2020 yılının her anlamda zor geçeceğini söyleyen Bozkurt, “Otomotiv sektörünün tek derdi ÖTV değil. Şu anda ÖTV kaldırılsa dahi sonuç alınamaz. Yeni araç üretimi durdu. Yeni yeni başlıyor üretimler ancak onlar da çok düşük seviyede kalıyor. Teşvikler olsa üretim ona ayak uyduramaz. Bu yıl biz Toyota Türkiye olarak 52 bin araç satmayı hedeflemiştik. Ancak bu hedefe ulaşmanın artık imkanı yok. Eğer üretimle veya başka bir yolla araç temin edebilirsek 40 bin araç satabiliriz. Ancak bulamazsak ne yazık ki 30 bin seviyelerinde kalacağız.” dedi.

isbilgisi.com