Torba Yasa'nın Ekonomi Maddeleri TBMM'de Yasalaştı! Torba Yasayla Hangi Değişiklikler Yapıldı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir süredir görüşülen Torba Yasa ile alakalı olarak son dakika gelişmesi yapıldı. İlgili yasanın ekonomi ile alakalı maddeleri Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. Peki Torba Yasa'da hangi değişiklikler yapıldı?

GÜNDEM 18.06.2020 - 21:22 18.06.2020 - 21:22

Bir süre önce AK Parti grubu tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan Torba Yasa ile alakalı olarak önemli gelişmeler yaşanıyor. TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek oylanan Torba Yasa'nın ekonomi ile alakalı maddeleri oylanarak yasalaştı.

Yasalaşan maddelere göre Türkiye Vakıflar Bankası'nın Sermaye Piyasası Kanunu'na göre işlem yapan gayrimenkul yatırım ortaklıkları Kamu İhale Kanunu esaslarına tabi olmayacak.

DEPREMZEDELERE YARDIMIN ÖNÜ AÇILDI

Yeni değişikliğe göre Malatya, Elazığ, Manisa, Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli ve Van'da bu yıl gerçekleşen depremlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görevlilerince tespit edilen hasarların giderilmesine olanak tanınıyor.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIN SORUNLARI GİDERİLDİ

Yurt dışında bulunan vatandaşların kısa süreli çalışmalarının zorunlu çalışma niteliğinde değerlendirilerek aylık bağlanamaması gibi sorunların önüne geçilecek. Bu vatandaşların aylıklarının kesilmesinin de önüne bu şekilde geçilecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları ile kamu sermayelerinin yönetimindeki bankaların 2020 süresince meydana gelebilecek finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ihraç edilebilecek niteliğe sahip ikrazen özel tertip devlet iç borçlanma senentleri ile alakalı olarak belirlenen limit yüzde 5 oranında arttırılabilecek.

BANKALAR MÜŞTERİLERLE ELEKTRONİK ORTAMDA SÖZLEŞME İMZALAYABİLECEK

Yeni değişikliğe göre bankalar bundan sonra müşterileri ile yapacağı sözleşmeleri elektronik ortamda düzenleyebilecekler. Müşterilerin banka şubelerine gitmelerine gerek kalmadan sözleşmeler işleme koyulabilecek.

GSM ŞİRKETLERİ İLE OLAN SÖZLEŞMELER YAZILI TALEP OLMADAN SONLANDIRILACAK

Ayrıca GSM şirketleri ile olan abonelik sözleşmeleri elektronik ortamda sonlandırılabilecek. Abonelik sözleşmelerinin feshedilmesi için abonelerin taleplerini yazılı olarak bildirmeleri şartı kaldırıldı.

ÇEK KANUNU'NA DÜZENLEME

Çek Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle karşılıksız çek nedeniyle hüküm giyen vatandaşlar en geç 1 yıl içerisinde çek bedelinin ödenmeye bölümünün onda birini alacaklı tarafında ödemek zorunda olacaklar. Bu sürenin ardından 1 yıl sonra 2 ayda bir 15 eşit taksitte borcun tamamının ödenmesiyle mahkumiyet sonuçları tamamen ortadan kaldırılacak.

isbilgisi.com