Torba Yasa Değişikliği Kamu Personelini Nasıl Etkileyecek?

Torba Yasa üzerinde yapılan değişiklikler pek çok kişiyi yakından etkilemeye devam edecek. En çok kamu kurum ve kuruluşlarını nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar...

GÜNDEM 28.06.2020 - 08:35 28.06.2020 - 08:35

Cumhurbaşkanı imzası ile Torba Yasa’da yapılan değişiklikler oldukça konuşulmuştu. Bu süreçte yapılan yeniliklerin özellikle kamu personellerini nasıl etkilediği merak konusu haline getirilmişti. Daha önce 703 sayılı KHK ile yapılan değişikliklerin yeniden düzenlendiği ve sonrasında da eski haline getirildiği belirlendi.

Yeni Düzenlemeler Kamu Çalışanlarını Nasıl Etkileyecek?

Yeni düzenlemelerin ardından vali mülkiye müfettişi kadrolarına atananlar için yeniden özlük haklarını valiler gibi almalarına imkan tanınmış olacak. Yeni düzenleme ise mülkiye müfettişleri arasında bir maaş farkının oluşmasına neden olacaktır. Aynı unvanda olup aynı işi yapanlar arasında da bir maaş farkı oluşacaktır.

Daha önce kamuda üst kademe kamu yöneticisi durumunda bulunan ancak görevden alınan ya da görevi sona erenler. Cumhurbaşkanlığına bağlı olan kurum ve kuruluşlarda müşavir, danışman kadro gibi pozisyonlarda atama yapılabilmesine imkan tanınacak. Daha önce yayınlanan KHK ile bazı görevde bulunan kişiler mesleğe ilk başlamış oldukları unvanlara geri döndürülmüşlerdi. Bunun üzerine yeni düzenlemeler sonrasında bu durumun düzeltildiği ve müraacatlar sonrasında yeniden eski unvanlarına atanabilecekleri belirtildi.

isbilgisi.com