Toplam 11 Kanun Teklifi TBMM'de! KYK Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor Mu?

Üniversite öğrencilerine öğrenimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen ve mezun olduktan 2 yıl sonra faiziyle geri ödenmesi talep edilen öğrenim kredileri 5 milyon vatandaşın kabusu haline geldi. KYK borçlarını ödemeyen 300 Bin vatandaş şu anda yasal takip ve haciz işlemleri ile karşı karşıyalar. KYK borçları için düzenleme yapılacak mı? KYK borçları silinecek mi? KYK borçları yapılandırılacak mı? KYK borçları ile alakalı bir düzenleme yapılacak mı?

EKONOMİ 21.06.2020 - 08:36 21.06.2020 - 08:36

Türkiye'de üniversite eğitimleri süresince ihtiyaçlarını karşılayabilmek isteyen milyonlarca öğrenciye Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla öğrenim kredisi veriliyor. Bu krediler üzerine her yüzde 1,40 faiz eklenerek mezun olunduktan 2 yıl sonra vatandaşlardan KYK borçlarını geri ödemeleri talep ediliyor.

5 MİLYON VATANDAŞIN KYK KREDİSİ BORCU VAR

Türkiye'de şu anda 5 milyondan fazla vatandaşın KYK borcu bulunuyor. Bu borçların üzerine her ay yüzde 1,40 faiz ekleniyor. Ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar kullandıklarını kredinin 2-3 katını faiz olarak devlete geri ödemek zorunda kalıyorlar. KYK borçlarını ödeyemeyen 300 bin vatandaş ise şu anda ya yasal takipte veya haciz işlemleri ile karşı karşıya bulunuyor.

KYK borçları nedeniyle oldukça zor bir dönemden geçen vatandaşlar hükümetten dertlerine çare beklerken şimdilik herhangi bir çalışma yapılmaması, seslerinin yetkili mercilerce duyulmaması morallarini alt üst etmeye yetiyor.

KYK BORÇLARI FAİZ KISKACINDA KATLANIYOR

Üniversite dönemlerinde KYK kredisi kullanan ve mezun olduktan sonra üniversite mezunu işsizler ordusuna katılan vatandaşardan 2 yıllık aranın ardından borçlarını geri ödemeleri isteniyor. Üstelik yüzde 1,40 gibi yüksek bir faiz bedeli ana paranın üzerine ekleniyor. Şu anda konut kredisi kullanan vatandaşlar yüzde 0,64 faiz ödüyorlar ancak KYK borçlularından bunun iki katından fazlası talep ediliyor. İş bulamayan üniversite mezunu vatandaşlar KYK borçlarını ödeyemeyince kullandıkları kredinin katlarca fazlasını devlete geri ödemek zorunda kalıyorlar. Bununla da bitmiyor, borçlarını ödemeyenlere haciz uygulanıyor.

KYK BORÇLULARININ SESİ AK PARTİ'YE ULAŞMIYOR

KYK borçlularının yaşadığı bu sorunlara AK Parti haricindeki tüm partilerin milletvekilleri ses oluyorlar ancak bu sesler hükümet tarafından duyulmuyor. TBMM'de KYK borçları ile alakalı olarak ne kadar araştırma önergesi verildiyse tamamı reddedildi. Hatta şu anda TBMM'de KYK borçlarından faizlerin silinmesi ve ana paranın yeniden yapılandırmasına dair 11 kanun teklifi bulunuyor ancak tamamı bekletiliyor ve gündeme alınmıyor.

HÜKÜMET HAREKETE GEÇSİN İSTİYORLAR

KYK borçlusu vatandaşlar sorunlarına çözüm beklerken sosyal medya üzerinden örgütlenmeyi de ihmal etmiyorlar. Son dönemlerde oldukça etkin bir faaliyet gösteren KYK borçluları tüm siyasetçilere ulaşmaya çalışıyorlar. 5 milyondan fazla KYK borçlularının birlikte hareket etmeleri sorunlarının çözümüne yardımcı olacağı konusunda fikir birliğine varıldı. Tek tek ciddiye alınmadıklarını ifade eden vatandaşlar birlikte hareket ederek hükümeti harekete geçirmeyi amaçlıyorlar.

isbilgisi.com