Koronavirüs önlemleri çerçevesinde vatandaşların evde kaldığı son dönemlerde dolandırıcılar harekete geçti. Durumu fırsat bilen dolandırıcılar yeni bir yöntemle vatandaşları dolandırmaya başladılar. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşları hedef alan dolandırıcılar hakkında işlem başlatılırken, yeni yöntemleri hakkında da önemli uyarılar yapıldı.

Sosyal medya üzerinden sahte duyurular ve ilanlar verilerek yapılan umut tacirliği, pek çok vatandaşın salgın döneminde mağduriyet yaşamasına neden oldu. Resmi kurum isimleri ve gerçek olmayan banka hesapları sayesinde yeni bir vurgun yapıldı.

TOKİ Dolandırıcılara Karşı Uyardı!

TOKİ üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerinin artması üzerine, durumun önüne geçebilmek ve vatandaşların bilgilendirilmesini sağlamak için bir kamuoyu duyurusu yapıldı. Yapılan açıklamada, ‘TOKİ ismi kullanılarak pek çok vatandaşımızın SMS bildirimleriyle ya da aranarak ‘TOKİ TAPU HARCI’ adı altında para toplandığını gördük. Akbank’ta açılan sahte bir hesaba 2 bin lira ve 1.900 lira para yatırılmasının talep edildiği yönünde gerçekleştirilen dolandırıcılık girişimlerinin gerçekleştirildiği bilgisine ulaştık. TOKİ tarafından satışı gerçekleştirilen konutların ve mülklerin tapu devir işlemleri ile ilgili tüm çalışmalar idaremiz tarafından yürütülmekte ve kayıtlı olan banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir’ ifadeleri kullanıldı.

TOKİ adı altında gerçekleştirilen tüm resmi işlemlerin Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden gerçekleştirildiğinin altı bir kez daha çizildi. Şimdiye kadar pek çok vatandaşın, sahte mesajlarla ya da sahte aramalarla kandırılarak dolandırıldıkları öğrenilirken konu hakkında yasal süreç başlatıldı.