Altın piyasasında ve para piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmelerin hammadde fiyatlarını arttırmış olması, satışa sunulan sıfır ve ikinci el konut fiyatlarının yüksek oranlarda zamlanmasına sebebiyet verdi. Artan konut fiyatları karşısında mevcut birikimleri yetersiz kalan vatandaşlar, yeni bir gayrimenkul sahibi olma hayallerini ertelemek durumunda kaldı.

Emlak sektörünün durağanlaşmasına dolayısı ile de ülke ekonomisinin olumsuz etkilenmesine sebep olan gayrimenkul fiyat artışları, hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Dar ve orta gelirli vatandaşların kira öder gibi gayrimenkul sahibi olmalarını sağlamak isteyen devlet, TOKİ kapsamında yeni bir projenin başlatıldığını bildirdi. Bu kapsamda hem konut hem arsa hem de iş yeri satışının yapılacağını belirten TOKİ, 14 Eylül tarihinde konut, 10 Ekim tarihinde ise arsa ve iş yeri başvuru ekranlarını erişime açtı. 

TOKİ’nin enflasyon oranlarına göre güncelleyecek olduğu aylık taksit tutarları karşısında projeden konut mu yoksa arsa mı satın alınmasının daha mantıklı olduğuna karar veremeyen ve bu sebep ile de çok isteseler dahi proje kapsamında henüz bir başvuru yapamayan tüketiciler için işin uzmanından ayrıntılı bir açıklama geldi. Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, projeyi tüm noktaları ile ele aldı. 

İŞİN UZMANINDAN TOKİ DEĞERLENDİRMESİ!

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

toki-sosyal-konut-projesi-devam-ediyor-arsa-ve-konut-arasinda-kalan-vatandaslar-icin-uzman-isi (2)

Geçtiğimiz günlerde TGRT Haber’de yayınlanan bir programa katılım sağlayan Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, başvuruları devam eden TOKİ sosyal konut projesine ilişkin önemli bilgiler verdi. Konut için yüzde 15 arsa için ise yüzde 10 peşinat ödenmesi gerektiğine dikkat çeken Başaran, satın alınan konut arsası için 2 yıl içerisinde konut projesinin hayata geçirilmek zorunda olunmasının, arsayı yatırım aracı olarak değerlendirilmekten uzaklaştırdığını ifade etti. 

KENDİ TERCİHİNİ SÖYLEDİ!

TOKİ arsalarında imar projelerinin ve projeler kapsamında da belirli bir tarihin zorunlu tutulduğuna dikkat çeken Başaran, konutta anahtar tesliminin garanti olduğunu belirtti. Başaran, “arsa ve konut arasında kalmış olsaydım konutu tercih ederdim” ifadelerini kullandı.