Toplu Konut İdaresi, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Koronavirüs sürecinin öncesinde başlatılan 100 bin yeni konut projesi kapsamında Türkiye'nin farklı merkezlerinde yeni konutların yapımına başlandı. Bu konutların yeni sahiplerinin belirlenmesi için ise kura çekimi yapılıyor. Koronavirüs salgını öncesinde çoğu merkezde TOKİ kura çekimleri gerçekleştirilmişti. Yapılamayan kura çekimleri için ise erteleme kararı verilmişti. Bugün daha önce ertelenen il ve ilçelere dair TOKİ kura çekimleri yapılmaya başlandı.

TOKİ tarafından dün yapılan açıklamaya göre bugün Bursa'nın Kestel ve Yıldırım ilçeleri, Manisa'nın Köprübaşı, Akhisar ve Salihli ilçeleri ile Denizli'nin Güney ilçesindeki 100 bin yeni konut projesi kapsamında kura çekimi yapılacak ve kura sonuçları açıklanacak. TOKİ büyük bir merakla beklenen kura çekimlerini canlı yayınlayacak.

TOKİ kura çekimleri için ayrı ayrı saatler belirledi. Noter huzurunda yapılacak olan kura çekimleri TOKİ'nin facebook, twitter ve youtube hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. Kura çekimi sonuçlarını merak eden vatandaşlar TOKİ'nin sosyal medya hesabını takip ederek ev sahibi olup olmadıklarını öğrenebilecekler.

TOKİ KURA SONUÇLARI

TOKİ tarafından noter huzurunda şeffaf bir şekilde yapılacak olan kura çekimi sonuçları canlı yayında belli olacak. Bu canlı yayını kaçıran vatandaşlar ise e-devlet üzerinden yapacakları sorgulamayla kendilerine ev çıkıp çıkmadığını öğrenebilecekler. TOKİ kura sonuçları günün en çok aranılan konuları arasına girmeyi başardı.

TOKİ KURA SONUCU HAK SAHİBİ OLAMAYANLAR PARALARINI NASIL GERİ ALACAKLAR?

TOKİ'nin sistemi gereği ev sahibi olmak için vatandaşlar tarafından Halkbank aracılığı ile TOKİ'nin kurumsal banka hesabına teminat bedeli yatırılıyor. Bu şekilde kuraya dahil olan vatandaşlar büyük bir merakla kura sonucunu bekliyorlar. Kura sonucunda ismi çıkmayan ve ev sahibi olmayan kazanamayan vatandaşlar daha önceden ödedikleri teminat bedellerini nasıl iade alacakları belli oldu. Buna göre bu kapsama giren vatandaşlar Halkbank şubelerine gitmeden internet üzerinden yapılacak. TOKİ'den yapılan açıklamaya göre ise vatandaşlara edilecek teminat bedelleri 5 iş günü içerisinde ödenecek.

isbilgisi.com