TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin meydana gelmesinin ardından binlerce vatandaş hayatını kaybetti. 11 İlin etkilendiği deprem 45 kişinin üzerinde vatandaşa mezar olurken milyonlarca kişinin sadece birkça saniyede evi ve işyeri yıkıldı. 

Depremin büyük bir kaybı olurken Türkiye deprem felaketinin meydana gelmesinin ardından hala yaralarını sarmaya çalışıyor. Depremzede vatandaşlar için birçok tebir, önlem ve düzenleme uygulanamaya başlandı. Depremzede vatandaşların yaralarının bir nebze de olsa sarılabilmesi adına destekler açıklanmaya devam ediyor. Meydana gelen depremin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan evi yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlar için 1 sene içerisinde evlerinin hazır olacağı sözü verilmişti. 

DEPREM KONUTLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

11 İlde meydana gelen yıkımın ardından TOKİ deprem konutları inşa edileceği açıklanmıştı. Birçok kişi depremzede vatandaşlar için inşa edilecek TOKİ deprem konutları hakkında detaylı bilgi sahibi olmaya çalışırken detaylar merak konusu oldu. Evi yıkılan ev depremde hasar gören vatandaşlara evleri 1 sene içerisinde geri verilşrken projenin detayları araştırılmaya başlandı. 

TOKİ'nin deprem bölgesine inşa edeceği konutların ödeme planlarıyla ilgili detaylar merak edilirken açıklandı. Ödeme planı ve daha pek çok detay belli oldu. Deprem bölgesinde bulunan hak sahiplerinin maliyet üzerinden borçlanacağı,  2 yılı ödemesiz, toplam 20 sene faizsiz vade imkanı sağlanacağı belirtilirken aynı zamanda ödemelerin de aylık veya yıllık olmak üzere eşit takistlerle yapılacağı belirtildi. 

AFET KONUTLARI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yapılacak olan yapıların fiziki özelliklerinin TOKİ tarafından belirleneceği açıklanırkenKonut, iş yeri ve ahırlar için teslimden sonra 2 yıl ödeme istenmeyeceği detayı verildi. İş yerleri için sunulacak ödeme planının ise yüzde 4 faizle 8 yılda ödeme planı şeklinde olacağı söylendi. Öncelik yıkılan, ağıor hasar gören, iş yeri ve ahır sahiplerine tanınacak. 

Depremzede vatandaşın üzerine kayıtlı kaç konut olursa olsun kendi hakkında sadeve 1 konut düşeceği ve depremzede vatandaşın başka bir ilde hasar görmeyen konutunun olması dahilinde yine de konut projesinden yararlanabileceği belirtildi.