TOKİ’den uygun fiyatlı konut almak isteyen vatandaşlar için müjdeli haber geldi. 21 farklı şehir için Toplu Konut İdaresi düğmeye bastığını açıkladı. Uzun zamandır beklenen satış duyurusu sonunda yayınlandı.

Dar gelirli aileler için tasarlanan TOKİ konutlarında 21 farklı ilde 2+1 konut satışları gerçekleştirilecek. Orta gelirli aileler de bu süreçte unutulmadı. 3+1 konut satışları da bu süreçte satışa çıkarılacak. Satış sisteminde daha öncekilerde olduğu gibi kura sistemi uygulanmayacak. Vatandaşların gerçekleştirmiş oldukları başvuruların öncelik sıralamasına bakılarak satış işlemi gerçekleştirilecek.

Konut Satışı Hangi Şehirlerde Yapılacak

Ev satışı yapılacak olan 21 farklı il açıklandı. Bu iller sırasıyla; Mersin, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Çankırı, Afyonkarahisar, Malatya, Niğde, Tunceli, Ankara, Bitlis, Rize, Hatay, Kars, Samsun, Tokat, Kayseri, Sinop, Şanlıurfa, Balıkesir ve Antalya olarak belirlendi.

Ödeme Planları Açıklandı

Ödemeler konutların metrekare fiyatlarına göre değişiklik gösteriyor. Kolay ödeme seçeneklerinin sunulması sebebiyle açılan satışlar pek çok kişi tarafından merakla takip ediliyor. Ev almak isteyen vatandaşlar için küçük bir peşinat aldıktan sonra geriye kalan miktarı küçük taksitlerle ödemeleri için imkan tanınıyor. Peşinat ödemeleri isteğe göre yüzde 10, yüzde 15 ya da yüzde 20 olarak yapılabiliyor.

Peşinat ödemelerinin yapılmasının ardından geriye kalan tutar 120 ay, 144 ay, 156 ay, 180 ay, 216 ay ve 240 ay taksitlerle yapılabilecek. Taksit ödeme yapacak vatandaşların bütçelerine göre seçilebiliyor.