Ekonomik alanda yaşanan olumsuz gelişmeler, her alanda olduğu gibi emlak alanında da yüksek oranlı zamların duyurulmasına sebep oldu. Geçtiğimiz senenin sonuna doğru artmaya başlayan hammadde fiyatları hem ikinci el hem de sıfır konutların ve diğer gayrimenkullerin satış fiyatlarını bir anda 2- 3 katına kadar çıkardı.

TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar

Yeni dönemde de ekonomi piyasalarını ve dolayısı ile de hizmet kalemlerini etkileyecek birçok olumsuz gelişmenin yaşanması ve yaşanmaya devam etmesi, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan gayrimenkullerin, tüketicilerin ve yatırımcıların ulaşımlarına kapamasına sebep oldu. Bu durum karşısında sene başında düşük faizli kredi paketleri düzenleyerek vatandaşı gayrimenkul alımı konusunda teşvik etmeye çalışan kamu kurumları, bekledikleri ilgili ile karşılaşmadı. Kredi paketlerine beklenilenden daha düşük talebin gelmesi, hükümet yetkililerini yeni projeler konusunda harekete geçirdi.

Emlak sektörünü canlandırmak, ülke ekonomisini toparlamak ve hem orta hem de dar gelirli vatandaşı gayrimenkul sahibi yapmak için harekete geçen hükümet yetkilileri, eylül ayında TOKİ’nin yeni projesini müjdeledi. Proje kapsamında konut, arsa ve işyeri satışlarının olacağını belirten TOKİ, projesine ilişkin doğru bilinen yanlışları tüketiciler ile paylaştı. 

ARSA TAPULARI ARALIK AYINDA DAĞITILMAYA BAŞLANACAK!

toki-15-maddede-halki-bilgilendirdi-tokide-eve-basvuran-arsaya-da-basvurabilir-mi (2)

10 Ekim tarihinde hem arsa hem de işyeri için başvuruları kabul etmeye başlayan TOKİ, proje kapsamında 1 milyon arsanın 10 bin adet ise işyerinin satışa sunulacağını ifade etti. Aralık ayı itibari ile arsa tapularının dağıtılmaya başlanacağını ifade eden kamu kurumu, tüm tapuların 2 yıl içerisinde sahiplerine ulaştırılacağına dikkat çekti. 

TOKİ PROJESİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yaklaşık bir aydır başvuruları kabul eden TOKİ, halen projeye ilişkin doğru olduğu düşünülen bazı yanlışların bulunduğunu ifade etti. Kamu kurumu söz konusu projesine ilişkin bilinmesi gereken doğruları şu şekilde sıraladı:

  • Hem arsa hem de işyeri ve konut için başvuru yapılabilir. 
  • Arsa taksitlerine faiz uygulanmayacak. 
  • Arsa taksitlerinin ödenmesine 1 yıl sonra başlanacak. 
  • Arsa için özel kontenjan bulunmuyor. 
  • Aynı hane içerisinde yapılan çoklu başvurular (18 yaşını doldurmuş gençler hariç) iptal edilir. 
  • Hisseli bir gayrimenkule sahip olanlar başvuru yapabilir. 
  • Arsaya kendi konutunu yapmak isteyenlere TOKİ tarafından proje, mimar ve mühendis desteği sağlanacak.